
(Kép forrása: Getty Images)
Milyen kulcsfontosságú hormonokra van szükség a várandósság során? Mi a szerepe a progeszteronnak és az ösztrogénnek? Melyik hormon jelenlétét mutatják ki a terhességi tesztek? Néhány érdekesség az alábbi galériában.

6 fotó megtekintése
Galéria

Hét fontos terhességi hormon – mit érdemes tudni róluk?

1/9
FSH és LH
FSH és LH – Az FSH, másnéven a tüszőérlelő hormon, ami a menstruációs ciklus szabályozását segíti. Serkenti a tüszők érését a petefészkekben, aminek hatására növekszik az ösztrogéntermelés, ami pedig jelzi a szervezetnek, hogy emelje meg az LH, vagyis a luteinizáló hormon szintjét – ennek hatására megtörténik a peteérés. Amikor a petesejt kiszabadul a tüszőből létrejön az úgynevezett sárgatest, amely nagyjából 14 nap alatt szétesik, és ha nem vagy várandós, akkor a hormonszintek csökkennek és megtörténik a menstruáció. Ha várandós leszel, a sárgatest tovább él, és termeli a megfelelő hormonokat – köztük a progeszteront – a méh éréséhez és a növekvő baba táplálásához.
Fotó megosztása:

2/9
Progeszteron
Progeszteron – A progeszteron hatására vastagszik meg a méhnyálkahártya, előkészülve a beágyazódásra. Az első trimeszterben nagyon megemelkedik a hormon szintje, miközben az első hat-nyolc hétben a sárgatest továbbra is termeli. A nyolcadik hét körül a méhlepény veszi át a progeszteron termelésének feladatát. Ez a hormon is támogatja az embrió fejlődését és ellazítani a méh izomzatát, a korai összehúzódások elkerülése érdekében. A relaxin hormonnal együtt ellazítja a szalagokat, a porcokat, az ízületeket, ami segít felkészülni a szülésre.
Fotó megosztása:

3/9
Ösztrogén
Ösztrogén – A progeszteron mellett az ösztrogén a másik fő terhességi hormon. Ha babát vársz, az ösztrogén szintje megemelkedik, ami segíti a várandósság fenntartását. Miután a megtermékenyített petesejt beágyazódik, az ösztrogén szintje tovább emelkedik – ekkor már a méhlepény irányítja a termelődését. A szintje a második trimeszter végén tetőzik. Kulcsfontosságú hormon a méhlepény fejlődésében és a baba agyának korai növekedésében, beindítja a baba szerveinek fejlődését, fokozza a méh vérkeringését és az új erek kialakulását, és segít szabályozni más kulcsfontosságú hormonokat. Emellett beindítja az oxitocin termelődését.
Fotó megosztása:

5/9
hCG
hCG – A humán chorio-gonadotropin hormon csak a várandósság alatt termelődik, a méhlepény által. Az anya vérében és vizeletében található, az első trimeszterben jelentősen megemelkedik a szintje – az otthoni terhességi tesztek ennek a hormonnak a jelenlétét tudják kimutatni. A hCG fokozza az ösztrogén és a progeszteron termelését. A fő feladata a méhnyálkahártya fenntartása és a peteérés leállítása, biztosítva megfelelő környezetet a babának. Segít új ereket kialakítani a vérkeringés javítása érdekében, és megakadályozni, hogy az immunrendszer kilökje az embriót. Ezenkívül stimulálja a kismama pajzsmirigyét, ami támogatja a magzat agyának korai fejlődését és anyagcseréjét.
Fotó megosztása:

6/9
Relaxin
Relaxin – Ez a hormon segíti az izmok, a szalagok és az ízületek ellazítását a terhesség alatt. További feladatai között van, hogy hozzájárul a méhnyálkahártya előkészítéséhez a beágyazódásra. Segíti a méhlepény növekedését, és a korai összehúzódások megelőzését a méhizmok ellazításával. Ellazítja az ereket, hogy alkalmazkodni tudjanak a megnövekedett vérmennyiséghez. Segíti a medence ellazítását, a méhszáj lágyulását és kitágulását a szülés előtt. A relaxin miatt a vállak, a térd, a csípő és a boka ízületei is lazábbak lehetnek, ezért is fontos fokozottan óvatosnak lenni ilyenkor.
Fotó megosztása:

7/9
Oxitocin
Oxitocin – Nagyon fontos hormon a vajúdás és a szülés során, az oxitocin stimulálja az izomösszehúzódásokat és segíti a méhszáj tágulását. A szülés után segíti a méh összehúzódását a korábbi méretére, és szükség van rá ahhoz is, hogy az anyatej ki tudjon ürülni a mellekből a szoptatás során. Ez a hormon elősegíti a babával való kötődést is.
Fotó megosztása:
Kapcsolódó cikkek






Fotó megosztása:
Kapcsolódó cikk

oxitocin
Mit kell tudni a terhességi hormonokról?