Ahogy arra a Telex is felhívta cikkében a figyelmet, megjelent a Magyar Közlönyben a rendelet arról, milyen tárgyakat nem lehet bevinni az iskolákba, és melyeket korlátozottan használni.
Két kategóriát határoztak meg: a nevelési-oktatási intézményekben tiltott tárgyakat és használatukban korlátozott tárgyakat.
A tiltott tárgyak körébe tartozó eszközöket egyáltalán nem lehet bevinni az iskolába. Akinél ilyet találnak, azt felszólíthatják, hogy azt adja át, és akár a rendőrséget is értesíthetik, írja a Telex.
Használatában korlátozott tárgynak minősülnek a rendelet szerint a telekommunikációs eszközök, különösen a mobiltelefonok, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök. Ahogy a Telex is írja, ezeket az iskolának meg kell őriznie, majd a tanítás végén vissza kell adni a diákoknak.
A rendelet nem írja le konkrétan, hogy mi tekinthető tiltott tárgynak, ezzel kapcsolatban más jogszabályokra utal. Ezek között van a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet, amiből példaként hozza a portál a 8 centiméternél hosszabb pengéjű kést, a dobócsillagot, a rugóskést, az íjat, a számszeríjat, a francia kést, a szigonypuskát, a parittyát, a csúzlit, az ólmosbotot, a boxert, a láncos botot, a gázsprayt, a lőfegyverutánzatot vagy az elektromos sokkolót, az álkulcsokat, a mechanikus vagy elektromos elven működő zárnyitó szerkezeteket.
Emellett tiltott tárgynak minősül azok az eszközök vagy termékek, amelyek birtoklását a szabálysértési törvény vagy a Büntető Törvénykönyv tiltja, például a kábítószerek, a lőfegyverek, a pirotechnikai eszközök, és a 18 éven aluliak számára nem értékesíthető terméket, mint például a cigaretta, bármilyen dohánytermék vagy alkohol.