Az oltóanyagot receptre írja fel a háziorvos, a várandósoknak pedig a nőgyógyász – mondta el az InfoRádióban Dánielisz Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Infekciókontroll főosztályának vezetője.
2024-ben az európai országokhoz hasonlóan Magyarországon is megemelkedett a szamárköhögéses esetek száma. Az év 33. hetén 89 új szamárköhögés-gyanús esetről érkezett bejelentés – bár a laborvizsgálatok számos esetnél még folyamatban vannak, de így is elmondható, hogy hétről hétre növekszik a bejelentések száma – jegyezte meg Dánielisz Ágnes.
A szakember elmondása alapján a szamárköhögés főként az egy éven aluli csecsemőket érinti, közülük is az oltási koron aluli, tehát a két hónapnál fiatalabb újszülöttek vannak leginkább kitéve. Ennek a korosztálynak az esetében nagyon súlyos, akár életveszélyes lefolyású is lehet a megbetegedés. Az idősebb és oltott megbetegedettek általában már jóval enyhébb megbetegedést tapasztalhatnak, amely bár hosszú, kellemetlen köhögéssel jár, de nagyon ritka, hogy életveszélyes legyen. „Éppen emiatt a legfontosabb a kicsik védelme, amit a várandósok oltásával lehet biztosítani” – mondta a szakember.
Az InfoRádió kérdésére válaszolva azt is elmondta, hogy a szamárköhögéses esetek számának megemelkedése miatt nagyon megnőtt az igény a védőoltásra, és ugyan már korábban is viszonylag nagy mennyiség került a patikákba, ez elfogyott. Ugyanakkor keddtől, szerdától ismét elérhető lesz az oltóanyag, amit receptre ír fel a háziorvos, míg várandósok esetében a nőgyógyász, és ezután lehet kiváltani a gyógyszertárban – mondta. Megjegyezte: a patikákban jellemzően nincs raktáron, de ha megrendelik, akkor aznap vagy másnap megérkezik az oltóanyag a nagykereskedőtől.
Dánielisz Ágnes beszélt arról is, hogy a legfontosabb a várandósok oltása a harmadik trimeszterben, de ugyanúgy nagyon fontos, hogy kapjanak egy ismétlő oltást azok a családtagok, akik az újszülöttet látogatni fogják vagy segítenek az ellátásában.