Sokan a terhesség alatt is vállalkoznak hosszabb-rövidebb utazásra, és nem riadnak vissza a repülőúttól sem, érdemes azonban körültekintőbben megtervezni az utat, és beavatni elképzeléseibe a szakorvost is.
Azt, hogy magas-e önnél a trombózis kialakulásának rizikója, szakorvosi vizsgálat dönti el. Amennyiben a családjában előfordult már ilyen betegség, laborvizsgálat deríti ki, hogy van-e genetikai hajlama a vérrögösödére (pl. Leiden mutáció vizsgálata trombóziskészség mérésére).
Ha van ilyen hajlama, akkor előfordulhat, hogy heparin véralvadásgátló injekciót kell alkalmaznia. Amennyiben nincs, akkor is fontos fokozottan ügyelnie a megelőzésre – tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
Megelőzés utazáskor
– Fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, mert a repülő levegője szárazabb.
– Ha visszeres a lába, viseljen kompressziós harisnyát.
– Ügyeljen arra is, hogy kényelmes ruhát válasszon az útra: a fehérneműje, a nadrágja, illetve szoknyája legyen kényelmes, ne szorítson sehol.
– Ha teheti, álljon fel és sétáljon többször is az utazás során a vonaton vagy a repülőn.
Miért előnyös a kompressziós harisnya?
Fontos szerepe van a mélyvénás trombózis megelőzésében a kompressziós harisnyának, különösen azoknál a kismamáknál, akiknél kialakult visszértágulat, volt már mélyvénás trombózisuk, vagy krónikus vénás keringési elégtelenség miatt rendszeres lábdagadással (ödéma) küszködnek.
A speciális harisnya tartást ad a felületes vénáknak, nem engedi, hogy azok kitáguljanak, valamint a mélyvénák felé segíti a vér áramlását, így megelőzi a vér pangását és a trombózis kialakulását. Emellett természetesen gátolja a láb bedagadását.
Tanácsok a főorvostól
– Hőségben nagyobb a folyadékvesztés, ezt pótolni kell.
– A napszúrás ájulást, hányást okozhat, ráadásul a melegben kitágulnak az erek, pangás alakulhat ki a visszerekben. Tartózkodjon árnyékos helyen, különösen 11 és 15 óra között, többször pihenjen le.
– Nem javasolt a magasabb hőfokú termálvizekben történő fürdőzés, mert megnőhet a trombózis lehetősége a visszerek kitágulása miatt, és kialakulatlanak nőgyógyászati fertőzések is.
Véralvadásgátló használata
Előfordulhat, hogy véralvadásgátló injekciót kell alkalmaznia a terhesség alatt, enélkül ugyanis nagy eséllyel kialakulnak életveszélyes vérrögök, amelyek nem csak az édesanya, hanem a baba életét is veszélyeztethetik.
A heparin-tartalmú injekciók (LMWH) a kumarin származékokkal és a NOAC (új alvadásgátló) tablettákkal szemben teljes biztonsággal használhatóak a terhesség alatt, mivel nem károsítják a magzat fejlődését. A szülés után általában még 6-8 hétig kell szúrnia magát a mamának, a későbbi véralvadásgátló szükségességéről is a szakorvos dönt.
Kapcsolódó cikkeink:
- Amit a véralvadásgátlókról tudnod kell
- Volt trombózis a családban? Légy résen!
- Visszér a terhesség alatt: véralvadásgátló kell vagy elég a fásli?
Forrás: Trombózisközpont