Terhesség

Gyermekesélyek Magyarországon: aki Borsodban születik, négy évvel rövidebb életre számíthat, mint egy budapesti

Hazánkban az átlagos élethossz 23. a 27 uniós ország között - és persze e téren sem mindegy, hogy melyik vármegyénkről beszélünk.
2024. November 17.

Mi, az nlc és a Gyerekszoba.hu újságírói, videoriporterei és fotósai hónapokon át jártuk Magyarországot: tizenkét megyében és tizenöt településen fordultunk meg. Igyekeztünk minél több emberrel beszélni – legyen az civil, vagy velük foglalkozó, sorsukat kutató szakember.

Arra kerestük a választ, mennyire számít az, hogy egy gyermek hova születik – akár a világon, de főleg Magyarországon belül – mennyire határozza meg az életesélyeit.
Utóbbi alakulásában sok minden számít a családi adottságoktól kezdve a genetikán át a személyiségig, mégis volt egy feltevésünk: ha azonos faktorokat nézünk, akkor sem mindegy, hogy Borsodban, Győr-Moson-Sopron megyében vagy épp a fővárosi agglomerációban látja meg valaki a napvilágot.

Elkészült huszonnyolc szöveges, képi és videós tartalom, kilenc interaktív illusztráció. Az alábbiakban adatok szintjén mutattuk meg nektek, milyen különbségeket találtunk. Ha pedig a mélyére ásnátok a dolgoknak, olvasgassátok az elkészült anyagokat a Gyermekesélyek aloldalon!

Élettartam 

Illusztráció: Getty

Illusztráció: Getty

Ha Magyarországra születsz, akkor 4-5 év hátránnyal indulsz. Ennyivel rövidebb életre számíthatsz, mint egy átlagos uniós polgár.
Egy magyar férfi születésekor várható élettartama 73 év, egy nőé 79. Ezzel az élethosszal a 23. helyen állunk a 27 uniós ország között. A spanyol nők élnek a legtovább; átlagosan 86 éves korukig, a bolgár férfiak pedig az utolsók a sorban a maguk 70 várható évével. Szerencsések még a svédek, olaszok, írek, sereghajtók a litvánok, a lettek és a román emberek.

Országon belüli eltérések

Illusztráció: Getty

Illusztráció: Getty

Hazai viszonylatban a budapesti nők a kiváltságosok: átlagosan 80 életévnek örülhetnek (a férfiaknak be kell érniük 75-tel). Rajtuk kívül csak a zalai, a baranyai és a Győr-Moson-Sopron vármegyei asszonyok érik meg a 80. évüket. Ami a férfiakat illeti, a fővárosiakon kívül a Pest, a Győr-Moson-Sopron, a Veszprém és a Zala vármegyeiek fújhatnak el jó sok gyertyát.
A legrosszabb a helyzet Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Békés vármegyékben. Ezeken a területeken a férfiak átlagosan épphogy megérik a 71-et, vagyis mondjuk egy nyíregyházi férfi négy évvel rövidebb életre számíthat, mint például egy XI. kerületi. A nőknél Borsod a negatív rekorder: itt a nők nem érik el a 78 éves átlagos élettartamot, igaz, ez már csak két és fél évvel kevesebb, mint amennyi például egy gazdagréti nőre vár.

Halandóság

Az élettartam kérdéséhez hozzátartozik egy szomorú, de fontos dolog, ami jellemzi egy társadalom állapotát. Magyarországon ezer újszülöttre három veszteség jut – szerencsére ez a szám csökkent egy évtized alatt. Ugyanakkor itt is vannak különbségek: az átlagos csecsemőhalálozási ráta tekintetében több mint kétszeres eltérés mutatkozik a legszegényebb és leggazdagabb települések között. A legszegényebb jövedelmi csoportokban az átlagos arány 6 ezrelék feletti, míg a leggazdagabb csoportokban 3 ezrelék alatti volt a KSH által vizsgált időszakban. „A legszegényebb településeken az 1–5 évesek halálozási rátája 3,4, szemben a gazdag településeken tapasztalt 0,8-as értékkel. A legszegényebb és leggazdagabb csoport közti relatív különbség az 1–5 éves korcsoportban több mint négyszeres, míg az idősebb korosztályokban csökkenő, de a 15–18 éveseknél még mindig nagyjából kétszeres” – írja a KSH vonatkozó összefoglalója.