Ki kaphat GYES-t?
GYES-t kaphat:
– a szülő,
– a gyám
– a nagyszülő.Lássuk, milyen feltételekkel.
GYES-t a gyermek szülője illetve a gyámja akkor kaphat, amennyiben a saját háztartásában nevelik a gyermeket. Ha a szülők együtt (és a gyermekkel közös háztartásban) élnek, megállapodásuk szerint bármelyikük igényelheti a GYES-t.A nagyszülő és a vele együtt elő házastársa (aki tehát magának a gyermeknek nem nagyszülője) is kaphatnak GYES-t. Abban az esetben jár a nagyszülőnek GYES, ha:
– a gyermek elmúlt egy éves és a gondozása a szülők háztartásában történik
– ha mindkét szülő írásban nyilatkozik arról, hogy lemondanak a GYES-ről
– a szülő háztartásában nincs másik olyan gyermek, akire tekintettel gyermekgondozást segítő ellátást folyósítanak
Meddig jár a GYES?
A GYES a gyermek 3. életévének betöltéséig, ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig jár. A gyermek abban a naptári évben válik tankötelessé, amelyben a hatodik életévét augusztus 31. napjáig betölti, ha nem megy még iskolába, akkor az azt követő évben.Ha a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, akkor 10. életévének betöltéséig jár a GYES.GYES-t egyidejűleg legfeljebb két gyermek után kaphatunk. Ha azonban az első vagy a második terhességből ikergyermekek születnek, az ikreket egy gyermeknek kell tekinteni, így ebben az esetben ugyan három gyermek van a családban, de mégis jár mindegyik után a GYES.A GYES-t azt csak az egyik szülő részére lehet megállapítani (ez a szülők választása szerint bármelyikük lehet). Ha például a GYES-t az első gyermek után az anya számára folyósítják, akkor a második gyermek megszületése esetén az újabb GYES-t is kizárólag az anya igényelheti.
Mikor nem jár a GYES?
Nem jár a GYES ha:
- a fél évesnél fiatalabb gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el
- a GYES-t igénybe vevő szülő a gyermek fél éves kora előtt keresőtevékenységet folytat
- a szülő előzetes letartóztatásban/börtönben van
- nem folyósítható GYES annak a szülőnek sem, akinek a gyermekét a gyámügyi törvény alapján átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, esetleg 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el.
- GYES nem jár annak a személynek, aki bizonyos egyéb, rendszeres pénzellátásokban (pl. táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj) részesül.
Mekkora a GYES összege?
A törvény a GYES havi összegéről úgy rendelkezik, hogy az azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, ez jelenleg 28.500 Ft/hó, így egy gyermek után a GYES 28.500 Ft, két gyermek után pedig 2 × 28.500 Ft, azaz 57.000 Ft havonta. (Harmadik gyermek után már nem jár GYES.)Ikergyermekek esetén a GYES összege eltérően alakul, ekkor az ellátás összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 2 gyermek esetén 200%-ával, 3 gyermek esetén 300%-ával, 4 gyermek esetén 400%-ával, 5 gyermek esetén
500%-ával, 6 gyermek esetén 600%-ával.A GYES adómentes bevételnek minősül és így nem vonnak le 15% személyi jövedelemadót, ugyanakkor 10% mértékű nyugdíjjárulékot levonnak. Ez azt jelenti, hogy egy gyermek esetén nettó 25.650 Ft-ot, két gyermek esetén 51.300 Ft-ot kapunk.
Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár.
Hogy igényelhető a GYES?
A GYES a megfelelő formanyomtatvány kitöltésével és benyújtásával igényelhető:
– személyesen a lakóhely szerinti kormányhivatalokban, kormányablakokban
– illetve – ha van ilyen -, akkor a munkahelyén működő társadalombiztosítási kifizetőhelyen
– online ügyfélkapuval, ekkor a Magyar Államkincstár oldalát kell használni, innen navigálnak tovább az űrlapokhoz.Ha nagyszülő igényli a GYES-t, akkor neki a fenti formanyomtatványt és emellett a “Nyilatkozat a nagyszülői gyermekgondozást segítő ellátás megállapításához” című nyomtatványt is be kell nyújtania, amelyet a gyermek anyjának és apjának is alá kell írniuk.
Lehet igényelni a GYES-t utólag?
Ha a jogosult már igényelhetné a GYES-t, de valamely okból a kérelmet nem nyújtotta be azonnal, akkor legfeljebb két hónapra visszamenőleg lehet megállapítani számára az ellátást, mégpedig az igénylését megelőző második hónap első napjától kezdődően.
Lehet dolgozni GYES mellett?
A GYES-ben részesülő szülő a gyermek fél éves koráig nem dolgozhat, nem folytathat kereső tevékenységet. Ezt követően viszont időkorlátozás nélkül dolgozhat és ez alatt a gyermeket családi napköziben vagy bölcsődében helyezheti el. Ha a nagyszülő kapja a GYES-t, akkor a gyermek hároméves kora után legfeljebb heti 30 órát dolgozhat, de ha otthon végez munkát, azt időkorlátozás nélkül teheti.
GYES megállapítása méltányossági alapon
A fővárosi és megyei kormányhivatal vezetője méltányossági alapon is megállapíthatja a GYES-re való jogosultságot a gyermeket ténylegesen nevelő személy részére, ha a gyermek szülei a nevelésében három hónapot meghaladóan akadályoztatva vannak, illetve megállapíthatja vagy meghosszabbíthatja a jogosultságot a gyermek általános iskolai tanulmányainak megkezdéséig, de legfeljebb a gyermek 8. életévének betöltéséig, ha a gyermek betegsége miatt napköziben nem gondozható.A méltányossági kérelemhez külön formanyomtatvány nincs, ahhoz is a GYES igénylésére szolgáló formanyomtatványt kell használni. Ehhez a formanyomtatványhoz kell csatolni a fenti első esetben a szülők nyilatkozatát a gyermeknevelésben való akadályoztatásukról vagy a fenti második esetben a megfelelő orvosi igazolást. A gyermekgondozást segítő ellátás megállapítására, illetve meghosszabbítására irányuló kérelmet a fővárosi illetve megyei kormányhivatalhoz kell benyújtani.