“A farfekvéses helyzetben a magzat nem fejjel lefelé helyezkedi el, hanem a feneke vagy a lába helyezkedik előre, azaz szüléskor nem a feje bújik ki először” – mondja Dr. Renita White, szülész-nőgyógyász. “Farfekvés a terhességek 3-4 százalékában fordul elő.”
A farfekvéses babák hüvelyi úton is világra hozhatók, és ez bizonyos esetekben biztonságosnak tekinthető. A legtöbb orvos azonban császármetszést javasol.
Fontos megjegyezni, hogy nem minden magzat marad farfekvésben; néhányan még a szülés előtt maguktól megfordulnak. Tehetsz néhány dolgot, hogy segítsd a baba megfordulását. Íme, néhány gyakorlat, alvási pozíció és tevékenység, amelyek segíthetnek a farfekvéses baba megfordulásában.
A legjobb alvási pozíciók a farfekvéses baba számára
Ha már az utolsó trimeszterben jársz, valószínűleg az oldaladon alszol. Hiszen a hason alvás kényelmetlen, a háton alvást pedig nem tartják biztonságosnak, mert gátolhatja a magzat vérellátását.De vajon jobb-e az egyik oldal, mint a másik? Valóban segíthet az alvási pozíciód a farfekvéses baba megfordulásában? Sajnos a válasz az, hogy nem igazán. Dr. White szerint az alvási pozíciók nem képesek befolyásolni a magzat helyzetét. Mégis érdemes lehet megpróbálni az oldalon alvást párnákkal a lábak között. Egyes szakértők szerint ez a pozíció nagyobb teret ad a babának, ami megkönnyítheti a forgást.
Gyakorlatok, amelyek segíthetnek a magzatnak a megfordulásban
Néhány gyakorlat segíthet a farfekvéses babának a természetes megfordulásban. “Bizonyos testtartási manőverek segíthetnek abban, hogy a baba a farfekvésből fejjel lefelé helyzetbe kerüljön spontán” – mondja Dr. White.A medence dőlése ösztönözheti a baba megfordulását. Az olyan tevékenységek, mint a térdelés és a guggolás előnyösek lehetnek. Az oldalsó kitörések tágítják a medencét és ez is arra ösztönözheti a babát, hogy pozíciót váltson.A séta mozgásra ösztönöz, miközben lazítja a méhet, a medencét tartó szöveteket és kötőszövetet.Ha úgy találod, hogy a baba reagál a zenére, megpróbálhatsz egy dallamot játszani neki. Néha egy egyszerű dallam is mozgásra ösztönözheti és megfordíthatja a babát.
Orvos általi megfordítás
Ez az úgy nevezett ECV (external cephalicus versio) vagy külső fejre fordítási technika, amikor az orvos szelíd nyomásokkal kívülről, manuálisan megpróbálja megfordítani a magzatot. Az eljárást csak orvos végezheti. Az egész eljárás kb. 10 percig tart, fájdalommal nem jár és folyamatosan monitorozzák közben a babát. Általában a 37. héttől próbálkoznak az ECV-vel, és az esetek kb. felében sikeres.(Cikk forrása: parents.com)