Akik egy adag bárányhimlő elleni oltást már kaptak korábban, és nem betegedtek meg bárányhimlővel (nem volt őn. áttöréses bárányhimlőjük), azokat javasolt legkésőbb egy újabb közösségbe kerülés előtt második oltásban részesíteni.
A bárányhimlő elleni oltóanyagról számos tévhit kering. Az alábbi cikkben egy rövid összefoglalót szeretnénk nyújtani arról, hogy mit érdemes megfontolni az oltással kapcsolatban.
A bárányhimlő a megbetegedések 70%-ában a bölcsődés- és óvodáskorú gyermekeket fertőzi meg1. Sajnos a bárányhimlő gyermekkorban sem veszélytelen, tízből egy bárányhimlős betegnél szövődmény lép fel A bárányhimlő és szövődményei megelőzéséért érdemes kérni a hatékony védelmet biztosító, két adagos védőoltást.
Egyre gyakoribb a szövődményes bárányhimlő
Mára az orvostudomány számára nyilvánvalóvá vált, hogy a bárányhimlő korántsem ártalmatlan betegség. A bárányhimlő-fertőzés előtt teljesen egészséges gyerekek esetén is felléphet szövődmény, tehát nemcsak az immunhiányos gyerekekre lehet veszélyes a betegség. Nem lehet előre tudni, hogy kinek lesz komplikációval járó betegsége. A bárányhimlő közel 10%-ban szövődménnyel jár. Gyakori következmény a bőr felülfertőződése, ami életre szóló hegeket is okozhat, de előfordulhatnak idegrendszeri szövődmények is (pl. átmeneti beszéd- és mozgáskoordinációs zavarral járó kisagyi gyulladás, agyvelőgyulladás).
Egy magyarországi adatgyűjtés alapján 2005-2006-ban 50 bárányhimlős betegből egy kórházba került, a bárányhimlővel kapcsolatba hozható kórházi ápolások száma a két év alatt meghaladta az 1600-at.
Közösségbe kerülve növekszik a megfertőződés kockázata
Mivel a bárányhimlő rendkívül ragályos, közösségbe (bölcsődébe, óvodába) kerülés után a gyermekek nagy része megfertőződik. A második ill. harmadik családtag bárányhimlő-fertőzése rendszerint súlyosabb lefolyású, hosszabb ideig tart, és jóval több hólyaggal jár. Ha az óvodás gyermek védőoltást kap, akkor egyúttal megelőzhető az is, hogy a kisebb testvérét megfertőzze, aki esetleg életkora miatt még nem kaphat védőoltást.
Gyermekeink Egészségvédelméért Alapítvány
Forrás: HáziPatika.com