Egyéb

Érdemes védekezni a bárányhimlő ellen

A bárányhimlőről többnyire csak azok tudják, hogy nem ártalmatlan betegség, akiknek személyes tapasztalatuk van a veszélyes következményekkel kapcsolatban. Érdemes azoktól tanulni, akiknek van tapasztalata, hogy ne éppen a mi gyermekünk legyen az áldozat.
2009. Szeptember 07.

Keveset hallani arról, hogy Magyarországon mindössze két év alatt több mint 1600 volt azoknak a száma, akiket bárányhimlővel összefüggésbe hozható súlyos betegség miatt kórházban ápoltak. A súlyos esetek kb. 75 százalékában teljesen egészséges gyermek megfertőződése után lép fel komplikáció.

A bárányhimlő veszélyeiről valószínűleg azok tudnak a legmeggyőzőbben beszélni, akik a mindennapokban találkoznak a súlyos kompikációkkal. Ezért kérdeztük Dr. Kulcsár Andreát a Szent László Kórház főorvosát, hogy mit érdemes tudni a bárányhimlőről.

Mit érdemes mérlegelni, amikor a bárányhimlő megelőzéséről döntünk?

“Két gyermek egymást követő fertőzése esetén, legjobb esetben az egyébként keresőképes szülő, minimum 14 napot van távol munkahelyétől. Szerencsés esetben a fertőzés enyhe formában zajlik, nincs szövődmény, a családban nincsenek fogékony felnőttek, a gyermekek gyógyultan indulhatnak a közösségbe. És a következő héten újra betegek… láz, köhögés, orrfolyás, középfülgyulladás, hörghurut, hasmenés, hányás.

Ez nem meglepő, csak arról van szó, hogy az enyhe lefolyású bárányhimlő is igénybe veszi az immunrendszert, és a bárányhimlő lezajlása után halmozottan lehet számítani újabb és újabb fertőzésre. Az ismételt betegállomány, a szükséges gyógyszerek költsége biztosan többszöröse az oltóanyag árának. És akkor az esetleg bekövetkező szövődmények egészségben, testben és lélekben okozott káráról, azok járulékos költségéről még nem ejtettünk szót.”

Enyhének tűnő betegségből súlyos következmények

“A gyerekek eleinte büszkén számolják kiütéseiket, később dühödten vakarásszák a viszkető sebeket. Fontos a bőrt tisztán tartani, nem szabad befedni a kiütéseket krémekkel, vastag vakolatot képezni hintőporral, tilos cinkrázót használni. A hámhiány, a bárányhimlős hólyagok mindegyike egy seb, mely a bőrön lakó baktériumok behatolási kapuja lehet. A bőrön, testnyílásokban előfordulnak baktériumok, melyek a rossz ápolás, tisztátalanság mellett gyorsabban szaporodnak.

A felületes sebfertőzés, azaz ótvar enyhe felületi fertőzés, mely kezelésre elmúlik. Súlyos következménnyel jár a baktérium felülfertőzésnek bőr és lágyrészek mélyebb rétegeibe, véráramba történő behatolása. Rettenetes fájdalommal járó, nem ritkán sebészeti feltárást igénylő tályog, vagy a bőr és lágyrészekben rohamosan szétterjedő gennyedő gyulladás jöhet létre életet veszélyeztető, sokszervi érintettséggel járó véráramfertőzéssel.

A gyermek szenved, az orvosok a szó szoros értelmében az életéért küzdenek, a szülő aggódik és ostorozza önmagát. Akkor ott, az az anya örökre megfogadja, hogy a jövőben a megelőzést fogja választani!”

Ki kockáztat?

“A munkám során gyermekgyógyászként naponta szembesülök a drámával, a tehetetlenséggel, szenvedéssel. Küzdök a megelőzésért azokkal szemben, akik rossz tapasztalatuk nem lévén, lebecsülik a veszélyt, azokért, akik átélik a rossz döntés következményeit.

A súlyos bárányhimlő lassan egy évtizede hazánkban is elkerülhető. Egyetlen biztos módszer, mellyel a súlyos lefolyású fertőzés, magzati károsodás 100 százalékban megakadályozható, a védőoltás. Az oltott személy abszolút nyeresége, hogy élethosszig elkerülheti a súlyos következményeket. Az oltás ellenére megbetegedőknél minden esetben enyhe bárányhimlővel kell csupán számítani. Ma már két adaggal hosszú távú, biztosabb védelem érhető el. Érdemes megpróbálni!”

Gyermekeink Egészségvédelméért Alapítvány

További cikkek:

www.igenbeoltatom.hu

www.baranyhimlo.hu

www.gyermekbetegsegek.hu

Forrás: HáziPatika.com