Milyen betegségek, problémák állhatnak a férfi meddőség hátterében?
A leggyakoribbak a gyulladásokkal összefüggő, illetve a szövődmények okozta problémák. Mivel az ondócsatornák átmérője rendkívül kicsi, egy-egy gyulladásos folyamat után könnyen elzáródhatnak. Itt bakteriális gyulladásokra, például a szexuális úton terjedő betegségekre, ezek közül is leginkább a Chlamydiára kell gondolni.
Az esetek igen jelentős százalékában fordul elő a here visszértágulata is. Ez a betegség a férfiak 25 százalékát érinti, és a probléma műtéti korrekcióval eredményesen orvosolható. Természetesen szóba jöhet a genetika is, de ez a legritkább. Inkább a külső tényezőket említeném még: a stresszhatás, az elektroszmog és a különböző élvezeti szerek rendszeres használata (dohányzás, koffein) például kedvezőtlen hatást gyakorol az ondósejt termelésére.
Milyen diagnosztikai módszerek állnak rendelkezésre?
A férfi meddőség kivizsgálása részben laboratóriumi vizsgálatból (ondóvizsgálat) áll, melyet ötnapos önmegtartóztatás előz meg. A pácienst ki is kérdezzük: tisztázzuk a régmúlt és a közelmúlt eseményeit, rákérdezünk bizonyos betegségekre (pl. fejlődési rendellenességek, mumpsz, nemi úton terjedő betegségek), műtétekre. A fizikai ellenőrzés során megvizsgáljuk a szervezetet általában, különös tekintettel a nemi szervekre.Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által normálisnak tekintett spermavizsgálati értékek a következők: a spermatérfogat min. 2 ml, a spermiumkoncentráció min. 20 millió/ml, a teljes spermiumszám min. 40 millió/minta, a spermiumok min. 14 százaléka morfológiailag ép, és min. 50 százalékuk mozog célirányosan.
Kiegészítő vizsgálatként célszerű UH-felvételt, esetleg MR-vizsgálatot is készíteni, mert sok olyan tényező lehet (pl. a here leszállási zavarai), amit csak ezek tárhatnak fel. Vannak olyan laboratóriumi vizsgálatok, amelyek meg tudják mutatni, hogy elzáródás okozza-e a meddőséget, ezeket a vizsgálatokat pedig ki kell egészíteni egy átjárhatósági teszttel. Így megállapítható, hogy egyáltalán végigjut-e az ondó ezen az úton.
A diagnózis után milyen megoldások jöhetnek szóba?
A herevisszér egynapos sebészet keretében műthető, a legnagyobb eredményességet a mikrosebészeti eljárás adja. Magyarországon jelenleg erre csak a CIRIS-nél van lehetőség.
Ha elzáródás okozza a problémát, és az a mellékhere területéhez közel fekszik, akkor egy ún. bypass-műtét jelentheti a megoldást, azaz ki lehet kerülni az elzáródott szakaszokat, és újra szabaddá tenni az ondóutat. Az ondóutakat át lehet mosni akkor is, ha az ondó képez dugót. A húgycső felső szakaszában jelentkező elzáródást műtéti úton lehet korrigálni, ellenben ha genetikai okok miatt hiányzik a húgycső egy szakasza, azt nem lehet pótolni.
Sperma videó 3.Előfordul, hogy a páciensnél pszichés problémák állnak az ondótermelés és a merevedés zavara mögött, például a pénisze méretével nincs kibékülve. Már ennek a problémának a kiküszöbölésére is van megoldás, a CIRIS-nél most teremtjük meg ennek a lehetőségét külföldi kollégákkal együttműködve. Egy kétlépcsős pénisznagyobbító műtét során a beteg saját zsírját juttatjuk a hímvesszőbe, így a pénisz vastagságát lehet eredményesen növelni.
Mi történik akkor, ha már minden ondóúti akadály megszűnt, minden elzáródást korrigáltak a szakemberek, és még mindig zavar van az ondótermelésben?
Abból kell kiindulnunk, hogy ha az ondóutak átjárhatók, és van a herékben ondósejttermelés, akkor fogunk találni ondósejtet is. Előfordulnak azonban olyan esetek is, amikor van ondóürülés, de ondósejtet nem találunk. Ebben az esetben meg kell nézni a magasabb szabályozó rendszereket, a hormonhátteret. Ha ez rendezett, a heréből biopsziával történik szöveti mintavétel, hiszen így olyan eltérésekre derülhet fény, amiket más úton nem lehet kimutatni.
Elkeseredésre tehát semmi ok, a problémák jelentős hányadára van már megoldás, a meddőséggel kezelt férfiak 90 százalékánál sikeresnek bizonyulnak a műtétek és a kiegészítő kezelések, végső esetben pedig a mesterséges megtermékenyítési eljárások.
Van-e valamilyen tanácsa a férfiaknak, mielőtt gyermeket vállalnak?
Jó lenne, ha a férfiak körében is elterjedne az a jó szokás, hogy nemcsak akkor mennek orvoshoz (andrológus, urológus), amikor probléma van, hanem a nőkhöz hasonlóan olyankor is, amikor egészségesek. Erre mi is kialakítottunk egy komplex szűrést az intézményben, amit mindenkinek ajánlok, aki gondolni akar a jövőjére.