Egyéb

Veszélyben a kisbabák!

Az influenza kiemelten veszélyezteti a kisbabákat és a gyerekeket. Miért vannak veszélyben, és hogyan védhetjük meg őket a vírustól? A kérdésekre Dr. Kulcsár Andrea, a Fővárosi Szent László Kórház Gyermekgyógyászati Osztályának főorvosa válaszol.
2010. November 01.

Miért vannak a kicsik nagyobb veszélyben, mint a felnőtt korosztály? Mennyire veszélyes számukra az influenza?

A kisgyermekek immunrendszerük éretlensége folytán vannak veszélyben. Náluk influenza fertőzés mellett súlyos, életet veszélyeztető bakteriális fertőzések alakulhatnak ki, ilyen például a baktérium okozta tüdőgyulladás, illetve a véráramfertőzés. Kiemelt rizikócsoportnak számítanak a csecsemők, őket csak egy bizonyos kor felett lehet immunizálni eredményesen.

Hogyan előzhető meg, hogy a gyermek fertőződjön?

Az első fél évben a család védettsége jelenti a védelmet. A 6 hónaposnál fiatalabb gyermekek családtagjainak influenza elleni oltása rendkívül fontos. A védőoltáson kívül a rendszeres kézmosás, az influenzajárvány alatt a tömeges, illetve nyilvános helyek kerülése, rendszeres zsebkendő használat csökkentheti a fertőzés lehetőségét.

Mikortól adható az influenza elleni védőoltás? Miért fontos, hogy oltassuk a gyermeket?

6 hónapos kortól már olthatóak a gyermekek. Amellett, hogy a kicsik oltásával megelőzhetőek a szövődmények – így a bakteriális felülfertőzés, idősebb gyermek súlyos vírusfertőzése, influenza okozta tüdőgyulladás – a járványban betöltött szerepük miatt is nagyon fontos a gyermekek oltása. A gyermek betegsége ugyanis egyenlő a többi családtag betegségével, hiszen a beteg gyermeket az egész család ápolja, féltő gondoskodással veszi körül. Egy gyermek átlagosan három felnőttet betegít meg. Éppen ezért 6 hónapos kor felett mindenkinek javasolt az oltás, egészségi állapottól függetlenül.

Milyen vakcinával érdemes oltatni a kicsiket? Van különbség az oltóanyagok között?

3 éves kor alatti gyermeket mindenképpen split gyermek vakcinával szükséges oltani. Ez a vakcina vírusrészeket tartalmaz, és tartósítószer-mentes. 3 éves kor alatt a gyermekeknek készült oltóanyagot kell használni, melynek antigén tartalma fele a felnőtt oltóanyag antigén tartalmának. A 9 évesnél fiatalabb gyerekek közül 2 split típusú oltást kap (4 hetes időközzel) az, aki korábban még nem részesült influenza elleni oltásban. Az ilyen típusú oltóanyagokkal számos biztonságossági és hatékonysági vizsgálatot végeztek, kiváló eredményekkel. 3 éves kor felett már a felnőtt, úgynevezett teljes vírus-burok vakcina is használható, melynek nincsen gyermekek részére kiszerelt változata.

Milyen következményei lehetnek egy fertőzésnek a terhesség idején a babára, illetve a mamára nézve?

A terhesség idejével, ahogy a várandós nő keringése és légzése fokozatosan terheltté válik, a súlyos influenzafertőzés valószínűsége emelkedik. A klasszikus vérzéses tüdőgyulladás helyett a tavalyi szezonban súlyos felnőttkori légzési elégtelenség szindróma és sokszervi elégtelenség tüneteit láthattuk, melynek halálozási aránya igen magas. Az anya súlyos betegségével megnő a koraszülés, és a szövődményes szülés valószínűsége.

Hogyan óvjuk magzatunkat, mit tegyen egy kismama járvány idején?

Veszélyben a kisbabák!

2004 óta van ajánlás a terhesség alatti influenza elleni oltásra. Az influenza szezonban minden terhességet tervező nőnek javasolt az influenza elleni oltás a fogantatás előtt, illetve a terhesség alatt a II. és III. trimeszterben. Köztudott -és a tavalyi évben nagy riadalmat is keltett-, hogy terhesség alatt a megbetegedés gyakran súlyos formában zajlik, ezért az anya és közvetett módon a magzat éltét is fenyegeti. A 2009-es H1N1 vírus, mely az idei év szezonális vírusa is lesz, különösen progresszív, légzési elégtelenséggel, sokszervi érintettséggel járó megbetegedést okozhat terhesség alatt. Ezért a terhesség alatti influenzaajánlás a korábbiakhoz képest úgy változott, hogy terhesség idejétől függetlenül, az influenza szezonban a vakcináció javasolt. A terhes nő oltásával megvalósul saját védelme, és az újszülött is védett lesz a kezdeti hónapokban az anyai ellenanyagok által. E mellett a terhes nő környezetében élő családtagok oltása szintén elengedhetetlen ahhoz, hogy a magzat védett fészekben fejlődjön és jöjjön világra.