Az idei október 5., a Pedagógusok világnapja nem az ünneplésről, sokkal inkább a felháborodásról, tiltakozásról és az elkeseredett küzdésről szólt. Az ország több pontján, az utcákon rengeteg kockás ruhás pedagógust, szülőt, nagyszülőt, diákot (javarészt gimnazistát) lehetett látni. Transzparensekre írták jelszavaikat, követeléseiket. Az egyiken ezt olvashattuk: “Egyetemi pontokért akkor inkább szüljek gyereket?”
„El a kezekkel a tanárainktól!”, „Folytatjuk!”, „Szolidaritás!”, „Mi vagyunk a Grund!”, „Szabad ország, szabad oktatás!”, „Nincs tanár, nincs jövő!” – ezeket skandálták a tüntetők. Több portál is tudósított a tüntetésről:
Több száz ember alkotta az élőláncot reggel a Rákóczi úton. Az autósok dudálással fejezték ki szolidaritásukat.
Az Erzsébet híd budai lábánál, a Döbrentei térnél is élőlánccá alakult a tömeg. A Széll Kálmán téren is demonstráltak: 12 iskolából 150-en egy virtuális temetést tartottak, ahol elhantolták az oktatás problémáit.
Szegeden hasonló élőláncot képeztek tiltakozásul a Deák Ferenc Gimnázium előtt a pedagógusok. Vácon is 2-300 ember tüntetett a tanárok magasabb fizetéséért. Többek között Szerencsen, Sopronban, Miskolcon, Budakalászon, Budaörsön, Veszprémben, Pécsett, Győrben is részt vettek szép számban a PDSZ által meghirdetett pedagógussztrájkon, tüntetésen. Budakalászon flashmobbal készülnek. Délután 5-től a diákok hídfoglalást terveznek a Margit hídra, innen együtt vonulnak majd a Kossuth térre, ahol 19 órától a Tanítanék és a noÁr Mozgalom koncerttel kívánja kifejezni szolidaritását.
Az ELTE-n összesen 270-en írták alá az ügyet támogató nyilatkozatot, ebből 120-an nem tartanak órákat október 5-én. Az ELTE Gyertyánffy István Gyakorló Általános Iskola, tanítóképző gyakorló iskolája előtt is tüntettek pedagógusok és diákok egyaránt.
Ezek a követelések
- Azonnali jelentős béremelést!
A szakszervezetek azonnali, 35 százalékos emelést szorgalmaznak. Ehhez képeszt egy 2023. januártól esedékes, 10 százalékos emelést ígért a kormány. A tervek szerint az emelésekkel 2027-ig érné el a diplomás átlagbér 80%-át a pedagógusbér. (Most ennek a 60%-a.) Az OECD-országok között hazánk a második legrosszabb helyen áll. Magyarország, - Csökkentsék a terheket!
22-26 kötelező órát tart egy héten egy tanár. Ráadásul nem befolyásolja a fizetését, hogy pontosan mennyit. Ehhez hozzájön sok egyéb feladat, ami révén nem heti 40 órában áll meg a munkahét. - Vissza a sztrájkjogot!
A februárban elfogadott rendelet – majd törvény – szerint láthatatlanná vált a pedagógusok tiltakozó munkabeszüntetése, mivel biztosítaniuk kell egy alap szintű ellátást (“elégséges szolgáltatást”).
Nyitókép: 24.hu