A nyelvlenövés vagy más néven rövid nyelvfék egy veleszületett állapot, amelynek oka ismeretlen, de családi halmozódás megfigyelhető. Fiúknál nagyobb valószínűséggel fordul elő rövid nyelvfék mint lányoknál.
A lenőtt nyelv azt jelenti, hogy a nyelv alsó része a szájfenékhez vagy a fogínyhez rögzül a nyelvfék által. Ezáltal a nyelv mozgása korlátozott lesz, a baba nem tudja eléggé kinyújtani a nyelvét és jól, helyesen a szájában tartani a mellbimbót, így gyakran szoptatási nehézség alakul ki. Tápszerrel táplált csecsemők esetében általában nem fedezik fel korán a lenőtt nyelvet, mert a cumisüvegből történő táplálását nem befolyásolja, de később más területeken, pl. beszédfejlődésben okozhat problémát.
Lenőtt nyelv esetén az alábbiak jelentkezhetnek szoptatás közben:
- csattogó hang
- megszakad a vákuum, a szívás
- fájdalmas szoptatás
- kifolyik a tej a baba szájából
- lapos nyelv
- amikor a baba próbálja nagyra nyitni a száját, nyelv elülső felszínén szív alakú behúzódást látunk
- a súlygyarapodás elmarad
Milyen problémákat okozhat a lenőtt nyelv későbbi életkorban?
A hangképzésben, és így a beszédfejlődésben okozhat problémát a rövid nyelvfék, illetve a fognövekedésben is jelentkezhet nehézség.
Ha lenőtt nyelvre gyanakszunk, akkor mindenképp forduljunk szoptatási tanácsadóhoz és/vagy a háziorvoshoz. Különböző beavatkozások léteznek a lenőtt nyelv kezelésére.
Forrás: babycenter.com