Baba

Apró riadalmak, nagy kérdések a kisbabák körül

A fiatal anyukák teli vannak szorongató aggodalmakkal a kisbabájuk miatt. Jól fejlődik-e, megkap-e mindent, amire szüksége van, sikerül-e teljes anyai gondoskodást nyújtani neki. Nagy örömmel fogadták a babaszoba.hu chatjén a védőnő tanácsait.
2005. Április 29.

A védőnő – egyben sorstárs is

Ahogy elül az első, zajos családi öröm a kisbaba érkezésekor, és az ifjú apának is letelik a szabadsága, bizony, az újdonsült anyukák meglehetősen magukra maradnak a kicsivel. A még gyermektelen barátnőik szinte menekülnek a “pelenkaszagú” beszámolók elől, a nagymamák legjobb esetben is csak nosztalgikus mosollyal hallgatják ezeket: “mi ezt mennyivel másképpen csináltuk”… vagyis nemigen tudnak kihez fordulni a felmerülő kérdéseikkel, apróbb-nagyobb aggodalmaikkal. Ezen az elszigeteltségen sokat enyhíthet az internet, ahol – például a babaszoba.hu-n – sorstársakra lehet találni. Azonban nemegyszer olyan gondok is felmerülnek, amelyek túlnőnek egy baráti beszélgetés keretein, és amelyekkel ugyan még nem akarnak gyermekorvoshoz fordulni, de azért megkönnyebbülést hozna, jól jönne egy szakember segítsége. Magyarországon, Európában egyedülálló módon többek között erre az élethelyzetre segítségül találták ki a védőnői hálózat intézményét. A védőnő rendszeresen látogatja a körzetében született csecsemőket, házhoz megy, gondozási tanácsokat ad a kismamáknak.

Konczné Bakos Mária harminc éve védőnő, maga is két felnőtt gyermek édesanyja, a csecsemőgondozás szakértője. Nemcsak a saját körzetében gondozottaknak segít tanácsaival, hanem Baba született címmel könyvben is összefoglalta tapasztalatait, ezután pedig a neten is elérhető lesz a HáziPatika.com és a babaszoba.hu tanácsadói között. Chatvendég sorozatunk szakértőjeként nem volt könnyű dolga, de fáradhatatlan készséggel válaszolt a rá záporozó temérdek kérdésre.

Fogas kérdések

Jön a foga a 8 hónapos kisfiamnak, hogy tudok neki a legjobban segíteni, hogy ne fájjon annyira?

Fogzáskönnyítő gél, csepp, ecsetelő kapható, és jólesik neki az is, ha tiszta ujjal masszírozzák egy kicsit az ínyét. Kenyérhéjat, kiflit a kezébe lehet adni rágcsálni, de ha fájdalommal jár, akkor erőltetni nem kell.

A fiam 21 hónapos és nem hajlandó fogat mosni, ordít, menekül, pedig vettünk neki színes gyerekfogkefét, fogkrémet. Hogy tudom rávenni a fogmosásra?

Ha látja, hogy a felnőttek vagy nagyobb testvérei hogyan mossák a fogukat, akkor előbb-utóbb megbarátkozik majd ő is ezzel a tevékenységgel. Játékosan kell rávezetni, minden kényszer nélkül.

Meddig hagyjam a fiamat cumizni? Van-e valami hátránya a cumizásnak?

Nem kell elvenni a cumit, mert megnyugtató és még ovisan is a vigasza lesz. Ha már csak elalváskor és valamilyen bánat esetén kell neki, magától is el fogja hagyni előbb-utóbb. Ha viszont állandóan használja, akkor lehet hátránya is: deformálhatja a fogait.

Álom, álom, édes álom…

Nagyon nehéz este elaltatni a babát, mit tegyek?

Most már tavasszal ablakot lehet nyitni, és jól betakargatva alhat nyitott ablak mellett is. Fájhat estére a babák pocakja is, akkor nagyon tudnak sírni. A masszírozás jót tesz, szükség esetén görcsoldó kúp is alkalmazható. Végig kell gondolni a napirendjét is, mert a nyugtalanságára okot adhat a rendszertelenség is. Figyeljék meg, mikor eszik utoljára este, nem maradt-e levegő a gyomrocskájában, stb.

Három hónapos kisfiam születése óta fél órákat, maximum 40 percet alszik nappal (20 perc altatás után). Ez normális?

Az alvásigény elvileg nagyon különböző lehet, de akár már 2-3 órát is bírnia kellene. Az összes körülményt meg kell nézni, nem hasfájós-e, mennyit gyarapodott, hogy telik el egy napja, mennyire fárad el, evés után böfizett-e, stb.

Hat hónapos kisfiam még 3 óránként szopik éjszaka is, hogyan szoktathatnám le az ilyen gyakori éjszakai evésről?

Első lépésként egy étkezést kellene főzelékfélékkel kiváltani, lehetőleg délután.

Hisztis a gyerek

A kisfiam nagyon nyugodt gyerek volt, de két hete, a betegsége óta rengeteget sír, utcán is hisztizik, semmi nem jó neki, evés közben is akaratoskodik. Mit tehetek vele?

A hiszti általában valami kellemetlen eseménnyel kezdődik, amikor a családban vagy a játszótéren történik valami, az oka lehet fájdalom, szorongás, félelem, például ez esetben valószínűleg a betegség élménye maradt meg benne. Sok türelemmel, játékkal, mesével, beszélgetéssel oldható ez a feszültség. Ha az evéshez kapcsolódik a hiszti, igyekezni kell szemre is tetszetős ételekkel, formás falatkákkal meghozni a kedvét, de ha nem eszi meg, arra az étkezésre már ne kapjon mást. Azzal nem érdemes törődni, hogy az utcai hisztijelenetre mit szólnak az emberek, hiszen mindenki átélt ilyesmit a saját gyermekével. Ahogy nem illik és nem érdemes beleszólni a hasonló jelenetbe, úgy nem kell figyelembe sem venni, ha ilyenkor fontoskodnak, tanácsot adnak, stb. a járókelők.

Beindul az örökmozgó

Szívesen masszírozom a babát, ő is szereti, de mikor a mellkasához érek, idegesen kapálózni kezd. Mi lehet az oka, sok neki az az 5-8 perc, vagy rosszul csinálom??

A babák többsége nem szeret minden masszírozást, ki kell hagyni, ami ellen tiltakozik. Egy-egy alkalommal 5-8 perc elég. Figyelni kell arra is, nehogy fázzon meztelenül. Masszázsolajnak hidegen sajtolt növényi olaj jó, például a babaolaj ilyen. A masszázs lényege a szeretetteljes együttlét, az érintés, fontos, hogy jól érezze magát a kicsi ekkor is.

Milyen torna segíti az önálló járást?

Lehetne például görgetni nagy lepedőbe csavarva, és a lábát kicsit masszírozni.

A babám már áll a “ketrecben”, kapaszkodik az ágy szélébe, mikor vegyek cipőt neki?

Még nem kell neki cipő.

Pelenka alatti gondok

Mikor és hogyan tudnám a kétéves fiamat bilire szoktatni?

Időnként rá kell ültetni, hadd szokja, de ha tiltakozik, akkor ne erőltessék, nem minden gyermek egyidőben érik meg bizonyos tevékenységekre. Ha megfigyelhető rendszeresség a “produkcióban”, például a reggeli után jön a “nagydolog”, akkor érdemes abban az időben a bilire tenni.

Féléves fiam egy-egy nap többször is megrázkódik, mintha kirázná a hideg. Miért lehet ez?

Tapasztalatok szerint ez leginkább akkor fordul elő, amikor a kicsi pisil éppen, aggodalomra nincs ok.

Kilenc hónapos kislányomnak megy a hasa, valami vírust kapott el. Az orvos azt mondta, ne adjak neki tápszert, de este nem fogad el semmi mást. Maradhatunk mégis a tápszernél?

Ha napközben diétázik, tehát répát, almát, krumplit, kekszet kap, akkor este mehet a tápszer, hiszen ennie kell valamit és a folyadékpótlás is fontos.

Konczné Bakos Mária Baba született című könyve megrendelhető a HáziPatika.com online áruházában is.

Forrás: HáziPatika.com