Jaimie Bloch, gyermekpszichológus szerint van öt mondat, amit érdemes megtanítani a gyerekednek, hogy képes legyen kiállni magáért, legyen szó iskoláról, játszótérről, óvodáról vagy bármilyen környezetről, ahol szocializálódik. Íme, ezek a „varázs” mondatok:
- Most én jövök, majd ha végeztem, odaadom neked.
- Nem szeretem, ha így hívnak. Szeretném, ha a nevemen szólítanál.
- Te felelsz a te testedért, én pedig az enyémért.
- Keresek valaki mást, akivel játszhatok.
- Megkérem XY-t (itt egy felnőtt nevére gondoljunk), hogy segítsen nekünk.
„Azt szeretném, ha a lányom magabiztos lenne, és képes lenne megállni a helyét. Nem várhatom el tőle, hogy tudja, hogyan kell ezt csinálni, ezért támogatnom kell őt e készségek fejlesztésében”– fogalmazott a pszichológus.
Bloch hozzátette, hogy az asszertivitás túlmutat a társas interakciók problémáján, megtanítja őket arra, hogyan fejezzék ki jobban az ötleteiket és igényeiket minden társas helyzetben. A pszichológus arra is felhívja a figyelmet, hogy természetesen nem kell erőltetni ezeket a mondatokat, ha egy gyerek nem érzi a magáénak vagy kényelmetlen számára. Ezek a mondatok arra is tökéletesek, hogy megmutassuk a gyereknek lehet kedvesen, határozottan tudatni a másik emberrel, hol vannak a határaink és azt, hogy mit szeretnénk.