Baba

Figyelmeztet a Bethesda: Egyre terjed a szamárköhögés

Európában 2023-ban összesen 25 000 megbetegedésről számoltak be, 2024 márciusáig viszont már 32 000 esetet regisztráltak, adta hírül a Bethesda Gyermekkórház.
2024. Augusztus 02.

Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint 2024. június 16-ig összesen 76 szamárköhögés-gyanús esetet azonosítottak, míg 2023-ban egyet sem.
A Bethesda Gyermekkórházban 2 gyermeket is ápoltak szamárköhögés miatt, egyikük egy pár hetes újszülött volt, ambulánsan pedig 1 gyermeknél igazolódott a fertőzés.

Mint a Bethesda Kórház friss és rendkívül informatív Facebook-bejegyzéséből kiderül, a szamárköhögés egy baktérium által okozott légúti fertőzés, mely ellen védőoltás létezik és kötelezően alkalmazandó (DPT vakcina) Magyarországon.

Figyelmeztet a Bethesda: Egyre terjed a szamárköhögés

A vakcina alkalmazása előtt a szamárköhögés vezető halálok volt a csecsemők körében. Az elmúlt évtizedben Európában is beszámolnak kisebb helyi járványokról, de az utóbbi pár évben a környező országokban exponenciálisan nőnek az esetszámok és a korábbi évekhez képest Magyarországon is jelentős a növekedés.

A növekvő esetszám pontos oka lényegében nem ismert, de feltételezhető, hogy az oltási hajlandóság csökkenése, és az áll a háttérben, hogy a védőoltás nem ad élethosszig tartó védettséget, ezért ha a kórokozó bármilyen ok folytán megjelenik a populációban, a védtelenné vált, leginkább az idősebb korosztály annak terjesztőjévé válhat.

Ezt látszik alátámasztani az is, hogy az esetek döntő többsége fiatal felnőtt betegek közül kerül ki, akiknél az utolsó vakcina hatékonysága már lecsengőben van. Leginkább veszélyeztetettek a csecsemők, főleg a 6 hónap alattiak.

A szamárköhögés cseppfertőzéssel terjed, csecsemőkben a típusos lefolyása 3 szakaszból áll, amelyeknél a legszembetűnőbb a paroxizmális szakasz ahol a névadó köhögés típus jelenik meg: hosszantartó fullasztó köhögési roham (akár 10-15 köhögés egy légvételen belül) mely alatt a gyermek feje elvörösödik, majd el is kékülhet, és a vége egy mély ún. stridoros, huhogó hangú belégzés.

A betegség terápiája az antibiotikum kezelés, de ennek ellenére a köhögés még hosszú időn keresztül fennáll.

A védőoltás fontossága

Magyarországon az első vakcinát 2 hónapos korban adják, melyet 3 és 4 hónapos korban, majd 18 hónapos és 6 éves korban újabb dózis követ. Emlékeztető oltásra 11 éves korban kerül sor. A mostani járványos időszakban ezeken kívül javasolt a felnőttek ismétlő oltása, különösen a várandósoké (a III. trimeszter elején, legfeljebb a 36. terhességi hétig) mivel ez közvetve védi a majdani újszülöttet a fertőzéstől.

A Bethesda Gyermekkórház orvosai szerint a felnőttkori oltások azért is fontosak, hogy a kórokozó jelenlétét visszaszorítsuk: a hivatalos oltási ajánlás szerint szamárköhögés elleni védőoltás a családtervezőknek 5 évente, a többi felnőttnek 10 évente ajánlott ismételni.

A cikkért dr. Kollák Zitának, dr. Banga Orsolyának és dr. Takács Lászlónak jár a köszönet.

Nyitókép: Bethesda Gyermekkórház Facebook oldal