Járványügyi ellenőrzést tartott a fővárosi kormányhivatal munkatársa az országos kardiológiai intézet (GOKVI) gyermekintenzív osztályán. Köhögött, ám mégsem viselt maszkot. Két nap múlva maga jelentette: beteg, szamárköhögéssel kezelik – értesült a Népszava.
A lap úgy tudja, hogy a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet (GOKVI) megtette a járványmegelőző intézkedéseket, keresik kikkel került kapcsolatba a beteg járványügyes hivatalnok, oltásokat rendeltek, és elkülönítették azokat a gyerekeket, akik esetleg megfertőződhettek.
A GOKVI kommunikációs osztálya azt írta a lapnak: „jelenleg intézetünkben az esetből kifolyólag nincsen fertőzött kisgyermek, vagy kolléga. Fokozott higiénés óvintézkedéseket tettünk, a gyermekek állapotát folyamatosan figyelemmel kísérjük.” A szamárköhögés lappangási ideje 2-4 hét.
A szamárköhögés rendkívül fertőző betegség, a fertőzés ellen 2-3 és 4 hónapos korban kapnak a csecsemők oltást. Ezt később 18 hónapos, majd 6 és 11 éves korban megismétlik. Az oltás legfeljebb öt évre nyújt védelmet.
A Népszavának nyilatkozó infektológus elmondta, hogy csecsemőkorban a betegség lefolyása súlyos: a köhögési rohamok magas lázzal járnak. A túlzó köhögés légzésleállást is okozhat.
A Népszava forrásai úgy nyilatkoztak, többször kérték az ellenőrt, hogy tegyen fel maszkot, hiába. A lapnak a Budapest Főváros Kormányhivatala azt írta: „az érintett munkatárs betegségének beigazolódását követően haladéktalanul megtett minden szükséges intézkedést, értesítette a kórházat és a kontaktokat, valamint azonnali vizsgálatot rendelt el.”