Baba

Miért kell megszabadulni a visszértől?

A kékes, kidagadó visszér, visszerek nem csak esztétikailag zavaróak, de gátlásokat is okozhatnak és egészségi kockázattal is járnak.
2016. Március 18.

Dr. Sepa György érsebész főorvos az okokról és az eltüntetés lehetőségeiről beszélt.

A látható visszerek rontanak az önértékelésen

A visszeresség okai szerteágazóak: a genetikai hajlam, a kedvezőtlen munkakörülmények, az álló foglalkozás, illetve nőknél a terhesség következtében kialakult hormonális állapot megváltozása és a vénákra gyakorolt káros hatás mind szerepelnek a listán.

Mivel a jelenség az esetek többségében látható tünetekkel jár, a kékes, kidudorodó erek, és az esetleg később kialakuló fekélyek komoly gátlásokat okozhatnak az érintettekben. Sokan nem csak a visszeresség miatt kerülik a fürdőzést, a meleg vízben való pihenést, a szaunázást, a napozást, hanem egyszerűen a szégyenérzetük tartja vissza őket a visszeres testrészeik felvállalásától. Ez pedig hosszú távon akár az önértékelés romlásához, bezárkózáshoz vezethet.

Egészségi veszélyek a láthatáron

A visszerességnek nem csak esztétikai jelentősége van. A betegeknek tudniuk kell, hogy a visszér betegség miatt kialakult vénás pangás károsítja a bőr vérellátását. Ebből következően könnyebben alakulnak ki gombás és más bakteriális fertőzések, melyek mikro-bőrrepedéseket okoznak. Ezek később gyulladásos folyamatokat indítanak be, elvezethetnek akár az orbánc kialakulásához is.

Sőt a folyamat közvetve trombózist, illetve nyirokérgyulladást okozhat. A visszeresség legsúlyosabb következménye a lábszárfekély kialakulása. Ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ezt a vénás pangást maximálisan csökkenteni tudjuk.

Rádiófrekvencia a megoldás?

– Hajszálér-, illetve pókháló erek esetében a mikrohullámot használjuk fel a kezelésre, amely magas frekvenciájú energia segítségével hőhatást fejt ki az erekre. A kiváltott hőhatás elpusztítja a kapilláris erek falát és azok tartalmát is. A kezelt érfal összezáródik, a benne lévő vér hirtelen megalvad. Az eljárás enyhe fájdalommal jár és bármely testrészen elvégezhető, beleértve az arcot, és a nehezen elérhető a térdet és bokát is. A kezelést követően nincs szükség kompressziós harisnya alkalmazására sem. Kiemelten ajánlható seprűvénák, pókhálóvénák, teleangiectasiák, vörös foltok és hajszálértágulatok kezelésére is – ismerteti dr. Sepa György, az Oxygen Medical érsebész főorvosa.

Ezen kívül a rádiófrekvenciás készülék alkalmas mind a kisebb oldalágak, mind a fő vénatörzsek, nagyobb visszerek műtéti ellátására is. Ezek a beavatkozások műtéti körülmények között zajlanak. A visszerek eltávolításánál a rádiófrekvenciás készülék még a lézerkezelésnél is kíméletesebbnek bizonyult, hiszen alacsonyabb hőmérsékleten éri el a kellő hatást és ezért enyhébb a környező szövetekre gyakorolt káros hatása is.

Mivel a műtét altatás, gerincérzéstelenítés, illetve vágás nélkül történik, a minimális traumatikus hatás következtében a páciens már a harmadik napon munkába állhat.

Beválthat a szklerotizáció is

A nagyobb pókháló-erek, úgynevezett retikuláris visszerek és hajszálerek esetében jó megoldás lehet még a szklerotizáció, melynek lényege egy speciális anyag befecskendezése az érbe, aminek következtében az ér falai összetapadnak és megszűnik bennük a vérkeringés. A szklerotizálásra az ősz, a tél és a tavasz a legalkalmasabb, a kezelés után ugyanis rugalmas pólya viselése kötelező, ami ilyenkor nem okoz nagy gondot. A hajszálerek szklerotizációja után folytatható a mindennapi tevékenységét, nincs szükség betegszabadságra.

További cikkek a témában:

  • Visszértágulat
  • A visszérbetegség öröklődik
  • Amikor romlik a láb vénáinak a rugalmassága
  • Forrás: Oxygen Medical