Amikor a baba megszületik, már képes arra, hogy lássa a körülötte lévő dolgokat – azonban még nem túl éles a látása, még nem lát el túlzottan messzire. Kezdetben a legfeljebb 20-25 centiméterre lévő tárgyakra és emberekre tud fókuszálni. Ez nagyjából az a távolság, ahogy a kisbabát a karodban tartod és felé fordulsz, ránézel.
Az újszülött babák ekkor még csak néhány másodpercig tudják tartani a tekintetüket egy dolgon, egy arcon stb., és ahogy növekszik, úgy tud majd tovább fókuszálni.
A kisbabák két-háromhónapos korukban elkezdenek egy kicsit nagyobb távolságra látni, így már nem csak a szülőket látják, miközben fogják őket, de a közelükben lévő embereket is.
Emellett újszülöttként még többnyire világos és sötét tartományokat látnak, fekete, fehér, szürke és néhány élénk színt, de hogy látásuk javul a születést követő hetekben és hónapokban, úgy kezdenek egyre több árnyalatot látni – különösen a pirosakat és zöldeket –, majd hamarosan már minden színt látnak. A színlátás öthónapos korra kifejlődik, de ekkor még nem annyira erős, mint egy felnőttnél.
Mikor lát tisztán, élesen a baba? Ez nagyjából tíz-tizenkét hónapos korára tehető – a klinikai vizsgálatok szerint a baba első születésnapjához közeledve a szemei és az agya vizuális területe elég érett, és elegendő vizuális tapasztalatot szerzett ahhoz, hogy jól lásson közelre és távolra is, hogy a látása már tiszta és éles legyen.
(Források: gyerekszoba.hu, thebump.com)