Baba

Műtüdővel mentették meg két koronás kismama életét

A kismamák babái császármetszéssel jöttek a világra. Az SZTE SZAKK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet munkatársai által végzett bravúros kezelés eredményeként mindkét kismama most már jól van.
2022. Február 18.
Képünk illusztráció

A Szegedi Tudoményegyetem adott hírt arról a két orvosi bravúrról, ami révén két háromgyerekes anya életét sikerült ECMO-kezeléssel megmenteni, hogy visszamehessenek gyermekeikhez, férfjükhöz.

ECMO-val mentették meg az életüket

Az egyik kismamát december elején császározták meg Békéscsabán, majd COVID miatt olyan súlyos állapotba került, hogy a Gyulai Kórház Covid-intenzív osztályára szállították. Prof. Dr. Babik Barna, az SZTE SZAKK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet vezetője öt kollégájával  ECMO-val műtüdőre kapcsolták az édesanyát.

Szegeden 25 napig kapott műtüdő-kezelést a fiatal, háromgyerekes anyuka. Amikor javult az állapota, visszavitték Békéscsabára, az intenzívre. Február elsején hívta fel azzal az örömteli hírrel dr. Babik Barnát, hogy végre otthon van a gyermekeivel.

A másik kismamát január elején császározták a Bács-Kiskun Megyei Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztályán. A koronavírus-fertőzés okozta súlyos tünetek miatt átvitték a COVID-Intenzív Osztályra. Állapota miatt hozzá is hívni kellett Prof. Dr. Babik Barnát, aki műtüdőre tette a rossz álllapotban lévő háromgyermekes anyukát, majd átvitték Szegedre. Pár napig ECMO, majd hagyományos lélegeztetési terápiát kapott. Február elsején átvitték a Kecskeméti Kórházba az akkor már sokkal jobb egészségi állapotban lévő anyát.

A babák is jól vannak

Az egyetemi honlap tájékoztatása szerint az újszülöttek is egészségesek. Az intenzíves csapat vezetője – Prof. Dr. Babik Barna – azt is elmondta, hogy külön nyomást jelentett számukra, hogy fiatal kismamákat kell kezelniük, akiket három gyerek vár otthon. Úgy nyilatkozott, hogy az orvosi bravúr – amivel megmentették a két édesanyát – csapatmunka nélkül nem valósulhatott volna meg: ennek részesei a Megyei Kórházak dolgozói (akik időben kértek továbblépést a terápiában), az OMSZ (akik segítettek a szakszerű szállításban), és természetesen az Aneszteziológia és Intenzív terápia, a Szívsebészet, a Szülészet-Nőgyógyászat, a Radiológia, a Laboratóriumi Medicina és a Klinikai Mikrobiológia területen tevékenykedők.

A megmentett édesanyák és újszülöttjük közös fotóját megnézheted a Szegedi Egyetem weboldalán.