Baba

Nátha a babánál: mi okozza, mik a tünetek, mi segíthet?

Az egyik leggyakoribb betegség a nátha, amit számos vírus okozhat, és a baba is megfertőződhet ezekkel. Milyen tünetei lehetnek a náthának a babánál, és mit tegyünk, ha náthás a csecsemő?
2024. December 22.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

Mi okozza a náthát a babánál?

A WebMD szerint a babák akár nyolc vagy több alkalommal is lehetnek náthásak az első évük során, különösen, ha óvodás, iskolás testvéreik is vannak. A kisbabák immunrendszere még fejletlenebb, még nem alakult ki az immunitásuk a gyakoribb fertőzésekkel szemben, így még könnyebben elkapják a betegségeket. A náthás panaszokat valójában több mint száz vírus okozhatja, amelyek cseppfertőzéssel terjednek.

A nátha tünetei a babánál

A nátha általában légúti tünetekkel jár együtt, fő jelei az orrdugulás és az orrfolyás. Az orrváladék kezdetben tiszt lehet, majd sűrűbbé és sárgává vagy zöldessé válhat. Az egyéb tünetek, amik a babánál jelentkezhetnek a láz, a tüsszögés, a köhögés, a csökkent étvágy, az ingerlékenység, az alvási nehézségek, és a nehézségek az étkezéssel a bedugult orr miatt.

Ha a kisbaba fiatalabb, mint 3 hónapos, már a betegség korai szakaszában javasolt a gyermekorvoshoz fordulni. Az újszülötteknél különösen fontos megbizonyosodni arról, hogy nincs a háttérben más komolyabb betegség, különösen akkor, ha a baba belázasodott.

Ha 3 hónaposnál idősebb a baba, szintén forduljunk orvoshoz, ha 38 °C-os vagy magasabb láza van, és az életkorától függetlenül forduljunk orvoshoz, ha nem akar enni vagy inni, ha légzési nehézségei vannak, ha a kiszáradás jeleit tapasztaljuk nála – például hogy nincs könnyezés vagy a szokottnál kevesebb a nedves pelenka –, ha a szokottnál fáradtabb, álmosabb, vagy ha a tünetei nem akarnak elmúlni, esetleg még súlyosbodnak is.

A Mayo Clinic szerint a szövődmények nélküli náthának 10-14 napon belül meg kell oldódnia. Hozzáteszik, hogy forduljunk akkor is orvoshoz fordulni, ha úgy tűnik, hogy fáj a baba füle, szokatlanul ingerlékeny, piros a szeme vagy sárgás-zöldes folyás tapasztalható a szeménél, köhög, sűrű, zöld orrfolyása van néhány napja, vagy egyéb aggasztó tünetet tapasztalunk.

Mi segíthet, ha náthás a baba?

A megfázásra nincs speciális gyógymód, a legtöbb esetben magától javul, a Mayo Clinic szerint általában 7-10 napon belül, de a köhögés tovább is elhúzódhat. Az otthoni kezelés része a baba ellátása megfelelő mennyiségű folyadékkal – anyatejes baba esetén gyakoribb szoptatás, tápszeres baba esetén vízzel történő kiegészítés – forralt, visszahűtött víz vagy babavíz. Szükség van orrszívásra is, ha el van dugulva a baba orra, és ilyen esetben babának való, fiziológiás sóoldattal is lehet lazítani az orrváladékot a művelet előtt – ennek kiválasztásában kérjük az orvos segítségét. A páratartalmat érdemes ilyenkor 40-60 százalék között tartani, hogy kevésbé száradjon ki a légutak nyálkahártyája, és naponta érdemes többször szellőztetni.

A lázcsillapítással kapcsolatban érdemes a gyermekorvos javaslatát kérni, hogy milyen készítmény használható.

(Források: webmd.com, mayoclinic.org, mayoclinic.org, gyerekszoba.hu)