A mellrák az egyik leggyakoribb megbetegedés a nők körében, pedig jó eséllyel gyógyítható: a korai felismerés elkerülhetővé teheti a súlyosabb következményeket.
A mellrák gyógyításában kulcsfontosságú a korai felismerés. A korai stádiumban felismert emlőrák jó eséllyel gyógyítható, míg az előrehaladott daganatos megbetegedés akár halálos kimenetelű is lehet. A korai felismerés alapja az egyéni önvizsgálat és a rendszeres orvosi ellenőrzés együttesen.
Az önvizsgálatot 20 éves kor felett havonta el kell végezni. Bármilyen elváltozást tapasztalunk, érdemes a szakorvost mielőbb felkeresni.
Mire figyeljünk a mell önvizsgálata közben?
Orvosi ellenőrzést igénylő elváltozások lehetnek:
o csomó az emlőben vagy a hónaljban
o a mell formájának megváltozása
o a mellbimbó váladékozása
o a mellbimbó tartós behúzódása
o az emlő bőrének megváltozása (pl. új redő vagy gödröcske megjelenése)
A legtöbb csomó vagy elváltozás nem jelent komoly problémát. Ha netán mégis rosszindulatú az észlelt elváltozás, a sikeres kezelés esélye annál nagyobb, minél korábban orvosi kezelésre kerül. Ezért is fontos mellünk ismerete és az elváltozások figyelemmel kísérése.
Az önvizsgálatot és a korai felismerést segítő megoldások
Az önvizsgálat módszere minden nő számára elsajátítható. A kézzel végzett mellvizsgálat mellett most már egy erre a célra kifejlesztett speciális lámpa is segíti az otthoni önvizsgálatot. Magyarországon is elérhető az a mell-lámpa, amely vörös fényével képes átvilágítani a mellet, így szabad szemmel is felismerhetővé válnak az esetleges elváltozások. A lámpa segítségével egészen korai stádiumban észlelhetők az elváltozások, olyanok is, amelyek kézzel esetleg még nem kitapinthatók.
A rendszeres havi önvizsgálat, az orvosi ellenőrzés és a mammográfia együttesen képes biztosítani a nők számára egy súlyos kimenetelű betegség elkerülésének lehetőségét.