Éles vita bontakozott ki a Reditten arról, vajon automatikusan a testvért illeti-e meg a nővére lefejt anyateje?
Adott egy testvérpár: egyikük szoptat és feji is a tejet, míg másikuk úgy döntött, hogy nem akar szoptatni, mert attól tartott, hogy a mellei megereszkednek.
A tossmeaway48 néven posztoló idősebb nővér így fogalmazott: „Volt egy kis szoptatási nehézségem, ezért fejni kezdtem az egyik mellemet. Felhalmoztam így egy nagyobb anyatej-mennyiséget, amit eltettem rosszabb napokra, vésztartalékba. A húgom is nemrég lett anya, őviszont úgy döntött, hogy nem fogja szoptatni a gyerekét. Ezzel semmi baj nincs, mindenki úgy dönt, ahogy akar.”
A posztoló hozzáteszi, hogy a testvére azért nem akart szoptatni, mert féltette a melleit, és ezzel semmi gond nincs, az ő teste, az ő döntése. Igen ám, de menet közben kiderült számára, hogy a tápszerek igen drágák.
„Egyik nap átjött hozzám, és megkérdezte, hogy elviheti-e az anyatejemet” – folytatta a posztoló. „A tápszer túl drága, mondta, és mivel nekem feleslegesen van egy csomó tejem, amit lefejtem, ezért úgy gondolja, azt simán oda is adhatom neki.” A posztoló nem akarta odaadni a lefejt tejet húgának, mert arra az esetre tartogatta, ha elapadna a teje vagy valamiért másnak kéne megetetni a babát.
„A húgom kiborult, és azt mondta, hogy nincs szükségem ennyi tejre és bármikor tudok még többet fejni” – írta a posztoló. “Egy darabig vitatkoztunk, majd belekeverte a szüleinket is. Mostanra ez az egész család ügye lett.”
A Reddit közönsége elég egyértelműen állt a posztoló mellé:
„Nevetséges és önző” – reagált valaki.
„A húgod nyilvánvalóan nem érti, hogy fizikailag mennyire megterhelő és időigényes a szoptatás és a fejés. Nincs joga ahhoz a tejhez, amit a saját lányodnak gyűjtöttél a testedből” – írta valaki más.
„Ez annyira bizarr. Három gyereket szoptattam. Fejni és a tejet felhalmozni nehéz. Nagyon sok időt és erőfeszítést igényel. Arra kérni valakit, hogy ezt adja oda, elképesztő” – írta egy másik.
Hogyan tároljuk a lefejt anyatejet?
Az anyatejet fertőtlenített vagy steril, zárható edényben tegyük a hűtőszekrénybe – tanácsolja a Heim Pál Gyermekkórház. Fagyasztás előtt ne tároljuk 24 óránál hosszabb ideig az anyatejet a hűtőszekrényben, és a gyakran változó hőmérséklet miatt ne tároljuk a hűtőszekrény ajtajában. Mire figyeljünk még?
- Szobahőmérsékleten (19–26 °C) maximum 6 óráig tárolhatjuk, de inkább ne maradjon kint az anyatej.
- Hűtőszekrényben 4–10 °C között 1–3 napig tárolhatjuk
- Hűtőszekrényben 4 °C alatt 3–5 napig tarthatjuk
- Mindig csak annyi anyatejet melegítsünk fel, amennyit a babánk megeszik
- Mivel állás közben az anyatej összetevői szétválnak, ezért felhasználás előtt forgassuk újra össze az anyatejet, de nem kell rázni, csak ezután öntsünk ki belőle egy adag tejet.
- Ne melegítsük az anyatejet mikrohullámú sütőben, mert nem egyenletesen melegszik benne, ahol forró, ott elpusztulnak az anyatejben lévő értékes anyagok.
- Az anyatej kíméletes melegítésére az elektromos üvegmelegítő vagy a vízfürdő ajánlott.
Reméljük, hogy a család képes volt rendezni a nézeteltéréseiket, de a lényeg az, hogy mindenkinek joga van azt kezdeni a lefejt anyatejével, amit csak szeretne. Ha pedig anyatejre van szükségünk, akkor első körben a gyermek háziorvoshoz forduljunk.
Forrás: parents.com