A manipuláció egyes típusai könnyen észrevehetők, például:
Amikor vásárlásnál ránk akarnak sózni még valamit, amit eszünk ágában sem volt megvenni
Amikor a főnökünk finoman azt jelzi, hogy az évvégi bónuszinkra hatással lehet, hogy mennyi pluszmunkát csinálunk
A manipuláció más típusait azonban nehezebb lehet észrevenni, különösen, ha az burkolt. A rejtett manipuláció olyan finom módszerekre utal, amelyekkel megpróbáljuk befolyásolni mások gondolatait, érzéseit és cselekedeteit.
A rejtett manipulációt nemcsak mások, hanem még a manipulátor számára is nehéz lehet felismerni, több okból is:
- Gyakran vannak vakfoltjaink a saját motivációinkkal és cselekedeteinkkel kapcsolatban.
- Hajlamosak vagyunk megszokásból működni.
Könnyű nemesebb szándékoknak tulajdonítani – például azt hinni, hogy a hízelgés csak arra szolgál, hogy a másik ember jól érezze magát.
A rejtett manipuláció finomsága nem teszi azt jóindulatúbbá. Sőt, a rejtett elem még manipulatívabbá teszi.
Lehet, hogy mi magunk is kis manipulátorok vagyunk? Keressük az alábbi jeleket:
Szelektíven osztod meg az információkat. Például, ha nagyon szeretnál elmenni egy étterembe, de nem vagy biztos benne, hogy a partnered is elmenne, akkor csak a pozitív véleményeket osztod meg vele, a negatívokat eltitkolod. Azzal, hogy kontrollálod, mit tud meg a másik, irányítod a helyzetet.
Vágysz a jóváhagyásra. Kevés dolog fontosabb számodra, mint az, hogy kedveljenek. Az elismerés megszerzése egy (valószínűleg tudattalan) stratégia arra, hogy megkapd, amit akarsz, például társaságot, státuszt, önbecsülést vagy anyagi jutalmat. Ez a motiváció olyan finom manipulációkhoz vezethet, mint például az, hogy szívességet teszel másnak – nem azért, hogy szebbé tedd a napját, hanem azért, hogy kedveljen téged és jó véleménnyel legyen rólad.
Mindig próbálsz “kedves” lenni. Nagyon fontos számodra, hogy mások jó embernek lássanak – kedvesnek, figyelmesnek, önzetlennek, becsületesnek. Bár egy részed valóban törődik azzal, hogy jó és tisztességes legyél, a kedves viselkedésed motivációjának nagy részét az adja, hogy megkapd, amit akarsz. Ennek eredményeképpen hajlamos lehetsz arra, hogy elásd a negatív érzéseket, és vidám arcot vágj, vagy úgy teszel, mintha minden rendben lenne, még akkor is, ha valami miatt feldúlt vagy.
Nagyon gondosan megválogatod a szavaid. Az elméd keményen dolgozik azon, hogy megtalálja a megfelelő mondanivalót, hogy elérd a kívánt eredményt. Például nem szeretnél elmenni valahova, de ahelyett, hogy őszintén ezt mondanád, kifogásokat keresel vagy bűntudatot keltesz a másikban.
A viselkedésed nagymértékben változik attól függően, hogy ki van jelen. Mindenkire hatással van más emberek jelenléte, de ha a cselekedeteid drasztikusan eltérnek attól függően, hogy kik vannak körülötted, akkor ez arról szól, hogy mindenkinek megfelelj.
Gyakran hízelegsz másoknak. Azzal, hogy bókolsz az embereknek, elnyerheted a tetszésüket, és ezzel segítheted a saját ügyedet. Bár úgy érezheted, hogy a bókok őszinték, rájössz, hogy nem mondanád ezeket a dolgokat, ha nem akarnál valamit a másiktól.
Gyakran neheztelsz. A viselkedésed célja, hogy valamit kapj a másik személytől, és ha az nem tesz eleget a kérésnek, akkor valószínűleg dühösnek érzed magad. Azt gondolhatod például: “Olyan kedves voltam, hogy kitakarítottam a konyhát, és még csak meg sem köszönték!”. Anélkül, hogy tudatában lennél, átadod az érzelmeid feletti irányítást másoknak az alapján, hogy megteszik-e, amit te akarsz.
Mindannyian lehetünk manipulatívak, és mindenki tapasztalja időnként legalább néhányat ezekből a jelekből. Ha azonban gyakran tapasztalod e jelek sokaságát a személyes kapcsolataidban, akkor lehet, hogy érdemes átgondolnod a viselkedésed mozgatórugóit.