Az előbbiek szerint a magyar családok egészen kiábrándultak a Balatonból, így máshol keresnek lehetőséget az üdülésre, és ezzel együtt a vízparti evés-ivásra. Kíváncsiak voltunk arra, hogy mi a helyzet hazánk legnagyobb tava mellett, arra azonban mégsem adhattuk a fejünket, hogy körbejárjuk és végigegyük a magyar tengert.
Ti, a Gyerekszoba olvasói viszont lelkesen válaszoltatok a kérdésünkre, így gyorsan kirajzolódott az aktuális kép arról, hogy milyen árak és nem mellesleg milyen minőségű ételek várják azokat, akik célba veszik a Balatont és a csobbanás mellett egy-egy étterembe, büfébe és fagyizóba is betérnek.
(M)enni vagy nem (m)enni?
Még mielőtt több táborra szakadtak volna a kérdésünkre válaszoló olvasók az árak és az éttermek kapcsán, kettévált a tömeg a Balatonra látogatók és az otthon maradók / máshova utazók miatt. Többen is hangot adtak annak, hogy idén kihagyják a magyar tengert, épp az ott tapasztalható árak miatt.
Teljesen érthetően nemcsak az ételek és italok árát tartják túlzottan magasnak azok, akik kihagyják ezen a nyáron a balatoni látogatást, hanem az utazást, a strandbelépőket és persze a szállásokért kért összegeket is sokallják.
„Milyen Balatonnál? Inkább a mosogató mellett!” – írta tömören és velősen Éva arra, hogy sikerült-e idén finomat enni megfizethető áron, és hozzá hasonlóan belefutottunk több olyan válaszba is, melyben az állt, hogy ebben az évben még a közelébe sem mentek a Balatonnak. Sőt, akadt olyan is, aki évtizedek óta nem jutott el a magyar tengerhez: „14 évesen voltam utoljára a Balatonon. Szégyen, de nincs rá pénzem, hogy ott költögessek. Budapesten meg még sosem jártam” – írta egyik olvasónk
Voltak azért olyanok is, akik védelmükbe vették a magyar tenger partján vendéglátózókat, és túlzónak érzik azokat a kijelentéseket, hogy igazi luxussá vált egy balatoni kiruccanás a magyar családok számára: „Én tavaly olcsóbban ettem nagyon finom pizzát a Balcsin, mint itthon a saját városunkban. Idén még nem teszteltem, de szerintem mindenhol meg lehet találni a megfelelő minőséget megfelelő áron” – osztotta meg Rita.
„Becsüljük meg a Balatonunkat! Mindenütt drágább az étkezés. Menüárakban pedig egy vidéki kisvárosban is fizetni kell legalább annyit, mint akár balatoni, vagy nagyvárosi étteremben” – vette védelmébe Erika a balatoni éttermeket.
A ti kedvenceitek
Ha viszont mégis felkeresi az ember hazánk ikonikus nyaralóhelyét, nehezen térhet haza anélkül, hogy egyen a parton készült lángosból, palacsintából, sült halból vagy fagyiból. De vajon hova kell menni ahhoz, hogy ne fogjunk mellé?
„Mi most Siófokon vagyunk, az Aranyparton. Igazából ha úgy nézzük, hogy egy lángos felér egy ebéddel, akkor nem drága, hiszen 3000 Ft-ból megvan az ebéd egy főre. Másfelől viszont ez csak egy lángos. De finom volt nagyon” – fejtegette Dóri.
„Balatonföldváron a kikötőben 790 Ft a fokhagymás lángos, míg a sajtos-tejfölös 1390 és nagyon finom. A 16. kerületben, az Erzsébet-ligeti strandon viszont 1500 Ft a sima és 1800 a sajtos-tejfölös” – tette hozzá viszonyításképp Mariann.
„Mivel a strandbelépővel ki-be lehet menni egy nap többször, ajánlom, hogy kint egyetek. Mi is a végére jöttünk rá. Strandbüfé-árak: presszókávé 950, főtt kukorica 1200, jégkrém 1300, sajtos-tejfölös lángos 2200, palacsinta 400 Ft-tól 1050-ig, hamburger 3000 körül, fél liter víz 700, az üdítő pedig 8-900 Ft. A bejáratnál viszont van egy pizzázó, ahol 4000 Ft-ért nagy adagot kapsz, és isteniek a kaják” – részletezte a siófoki helyzetet Erika.
„Gyenesdiás, isteni finom, giga-mega nagy lángos a piacon, fullig sajtos-tejfölösen: 1900 Ft” – tudtuk meg Ildikótól.
„Fonyódon a Huszka szabadstrandon a lángos elfogadható áron van, nem túl nagy, de így például egy 7-8 év körüli gyerek ha éhes, az egészet meg tudja enni. A hamburger is egész finom volt, a palacsinta itt még “csak” 350, mármint a kakaós, a lekváros már 450 volt azt hiszem. Összességében nekünk tetszett, múlt héten voltunk ott” – adott helyzetjelentést egy másik anya.
„Balatonlellén teljesen rendben vannak az árak: 2000 Ft alatt van a menü, 350 Ft a palacsinta, 800 Ft a sima lángos és 1000 Ft a kürtős kalács. Én sokkal durvábbra számítottam a médiában beharangozottak alapján” – mondta Diána.
„Keszthelyen a kikötőben a Z lángosdája a top! Szerintem a Balaton legjobb lángosa itt készül, többször teszteltük, isteni! Kedves eladó, pár jó szóval mindenkihez. 1600 Ft egy lángos. Mellette a kürtőskalács szintén isteni, szerintem ugyanennyi volt, többször teszteltük. De csak frissen sültet szabad kérni mint mindenhol, mert úgy az igazán finom a kürtőskalács. Viszont az eladónő itt nem vette jó néven, mikor ezt meg mertem kérdezni. Egyéb street foodra én mondjuk állatira sokalltam az árakat, döbbenetes, nagyon el vannak szállva mindenhol” – osztotta meg vegyes érzéseit Beatrix.
„A sóstói büfében döbbentem láttam, hogy lényegesen olcsóbb, mint a csillaghegyi strand” – tudtuk meg Krisztinától.
„Nagy tévedés, hogy a Balaton drága! Balatonlelle Málna étterem a parton. Itthon, Hajdúszoboszlón dupla annyiért eszünk a városban” – tette hozzá Kata.
„Balatonlellén a Kis Cápa büfében a szabadstrandon minden is finom, szuper a kiszolgálás, elfogadható árakkal. A sétálóutcán a Kapitány pizzéria is szuper, sok helyen lehet délben menüzni. Fagyi pedig a Zsúrban. Tíz éve (ebből hét éve gyerekkel) járunk Lellére, soha nem csalódtunk” – írta nekünk Edit
A sok-sok válasz között felfedeztünk egy fényesen csillogó, igazi gyöngyszemet, ami zárszónak is tökéletes így, hogy elmerültünk a magyar tengernél fellelhető árakban: „Nem a Balaton a drága, hanem a partja.”
Nyitókép: Getty Images