A Netflix új háromrészes dokumentumsorozata, a The Man With 1000 Kids (Az ezergyerekes férfi) közben egyre idegesebben keresgéltük a magyar szabályozást a spermadonorokra nézve. Ez a dokusorozat ugyanis a felháborító alaptörténet mellett reflektorfénybe helyezte a spermaadományozás szabályozatlan világát is, különösen azt, hogy nincsenek olyan intézkedések, amelyek megakadályozhatnák, hogy az egyik ország által betiltott donorok egyszerűen más országba menjenek, hogy tovább adományozzák a spermájukat.
A The Man With 1000 Kids több pár és egyedülálló nő igaz történetét meséli el, akik felfedezik, hogy spermadonoruk több száz gyermeket nemzett különböző országokban és kontinenseken. A férfi, Jonathan Jacob Meijer tizenegy spermabanknak adott adományt Hollandiában (amelynek lakossága körülbelül 17 millió), és magánúton is adott – ki tudja mennyit – a spermájából a kétségbeesetten gyerekre vágyó nőknek, pároknak.
A szaporodási vágy
Jonathan Jacob Meijer egy holland zenész és YouTuber, akinek a saját bevallása szerint világszerte több mint 500 gyermeke van spermadonációból – de a szakértők ennél jóval többre becsülik a gyerekei számát. Meijer egy 2024 februárjában készült YouTube-videóban elmondta, hogy akkor döntött úgy, hogy spermadonor lesz, amikor egy volt osztálytársa elpanaszolta neki, hogy meddő. Korábban, egy 2023 októberi videóban kifejtette, hogy mivel a családjában nincs rák, cukorbetegség vagy genetikai betegség, úgy gondolta, hogy a spermaadományozás kifejezetten neki való és jótékonyságnak számít.
Meijer nagy családból származik, hét testvére van – egyik barátja, Patricia a sorozatban beszél a férfi gyerekkoráról, amelyből kiderül, hogy fiatal felnőttként Meijer küzdött a saját identitásának megtalálásával, és folyamatosan kereste a helyét a munkahelyek és az öltözködési stílusok között. A sorozatban szereplő egyik anya úgy jellemezte, hogy úgy nézett ki, mint egy északi isten, köszönhetően hosszú, hullámos szőke hajának és mélykék szemének.
Miközben Hollandiában és szerte a világon spermát adományozott, Meijer gyakran posztolt a YouTube-csatornájára, ahol a kriptovalutától kezdve a nyershús-diétáig mindenről megosztotta a véleményét a világgal. A lelepleződését követően azt is kifejtette az egyik anyukának egy csetelés során, hogy igazából Isten munkáját végzi, csodát és életet teremt a spermájával, és mindenki hálával tartozik neki ezért: „Én csak segítek a nőknek, hogy teljesüljön a legnagyobb vágyuk” – mondta Meijer a sorozat megjelenése után egy interjúban.
A megtévesztés
Meijer hazudott a szülőknek, és megtévesztette őket, hogy spermadonációjával világszerte gyerekei szülessenek – lecsupaszítva ennyi történt a férfi 17 évig tartó sorozatdonorsága alatt, ezt hívják termékenységi csalásnak. A történetből kiderült, hogy Meijer több nevet is használt, például Jacob, Ruud, Walter és Maarten néven is felrakta magát a donoros honlapokra, hogy kommunikáljon a szülőkkel, akiknek szüksége volt spermára a megtermékenyítéshez.
És hogy mi ezzel a baj? Egy mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó szakember kifejtette a sorozatban, hogy a Meijerhez hasonló donorok jelentős kockázatot jelentenek, mivel előfordulhat, hogy több száz gyerek osztozik ugyanazokon a géneken. Az egyik legsúlyosabb következmény akár vérfertőzés is lehet, amely egyenesági rokonok, testvérek szexuális kapcsolatát, házasságát jelenti. Ez a veszély különösen aggasztó Hollandiában, ahol Meijer rengeteg adományozást végzett egy kis földrajzi területen belül. Három utódja még ugyanabba az óvodába is került teljesen random módon.
Azok a féltestvérek, akik nem együtt nevelkedtek, nagyobb valószínűséggel vonzódnak egymáshoz, mert a féltestvér arcát ismerősnek látják – mondta egy Natalie nevű anya a dokumentumsorozatban. Ezt a romantikus szerelem érzését a Luke és Leia komplexusnak is nevezik, amely a Star Wars karakterekről kapta a nevét.
A családok
Meijer spermaadományai családok százaira voltak hatással, amelyek közül sokan szerepelnek a sorozatban. A történetükön keresztül megérthetjük azt a mély kétségbeesést, amelyen átmentek, amikor kiderült számukra, hogy a gyereküknek több száz féltestvére lehet a világban.
Hogyan lehet ezt elmondani egy gyereknek? Mire készítse fel a szülő azt a gyereket, aki lépten-nyomon a saját féltestvérével találkozhat a tudta nélkül.
A szülők ezért is igyekeztek felvenni egymással a kapcsolatot, hogy visszanyerjenek valamennyit az elvesztett biztonságérzetükből: több mint 150 Meijer-gyerek szülei online kapcsolódtak össze, és segítségért fordultak a Donorkind Alapítványhoz. A szervezet, amely segít a spermadonációból származó gyerekeknek a gyökereik felkutatásában, egyetlen hét alatt több mint 30 hívást kapott olyan anyáktól, akik aggódtak amiatt, hogy gyermekeiknek ugyanaz az apjuk.
A holland orvosi irányelvek szerint egy donor csak 25 gyermeket nemzhet, hogy elkerüljék az esetleges vérfertőzést és a pszichológiai problémákat. Ennek a számnak a túllépése azonban nem számít bűncselekménynek. Meijert 2017-ben a Holland Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság (NVOG) eltiltotta a sperma-adományozástól. Hat évvel később, 2023 áprilisában elvesztette a Donorkind Alapítvány polgári perét, és a holland bíróság arra kötelezte Meijert, hogy hagyjon fel a spermaadományozással, és 100 ezer eurós bírsággal sújtotta minden egyes jövőbeni jogsértésért.
Az ezernyi gyerek
Nem tudni, hogy pontosan hány gyerek fogantatásához járult hozzá Jonathan Meijer a spermadonációjával, Eve Wiley, a sorozatban megszólaló termékenységi csalásokkal foglalkozó aktivista szerint akár 3 ezer gyermeke is lehet. „Jonathan a Cryos International segítségével négy éven keresztül havonta egyszer négy napra Koppenhágába utazik. Ez nagyjából 200 adományozást jelent, és magömlésenként körülbelül 15 szem spermát kaphat. Ha minden egyes spermából baba születik, az 3 ezer potenciális gyermeket jelenthet – magyarázta. – Ez csak egyetlen spermabank. És tudjuk, hogy legalább 11 spermabankban volt”.
A The Man With 1000 Kids producere, Natalie Hill elmondta, hogy bár a gyerekek – és a gyerekek gyerekei – érintettek lesznek, a hatások sokkal mélyebbek is lehetnek.
Minden unokatestvér érintett. Mindenki, aki ezeknek a gyerekeknek a partnere lesz, érintetté válik. Jonathan testvéreit, nővéreit, unokahúgait, unokaöccseit, mindenkit, aki kapcsolódik azáltal, hogy új családot alapít, Jonathan tettei is érintik majd.
Jonathan Meijer továbbra is járja a világot, és YouTube-videókat tesz közzé utazásairól. Legutóbb Zanzibárban, a Kelet-Afrika partjainál fekvő tanzániai szigetcsoporton járt. 2024 májusában Meijer beismerte, hogy 550 gyermeket nemzett, annak ellenére, hogy korábban azt mondta, hogy ez a szám 2021-ben körülbelül 250.
Hogy mit szólt mindehhez a főszereplő, és mik azok a hibák a szabályozásban, amik lehetővé teszik ezt – erről olvashatsz a CIKK FOLYTATÁSÁRA kattintva.