A Sokszínű Vidék hívta fel a figyelmet a likeBalaton-on megjelent írásra a Balaton egyes strandjain, a tó vizében található nagy piros táblákra, amelyek segítenek beazonosítani a helyszínt, ha segítséget kell hívni.
„Amikor strandolni mész, nézd meg ezeket a táblákat, hiszen baj esetén minden perc számíthat. Egy vészhelyzetben a táblák nélkülözhetetlenek lehetnek, hiszen a meglepetésszerű eseményekben sokszor még a közelben lévők is sokkot kapnak, és nehéz megállapítaniuk, mit is kéne tenniük” – írja a portál.
Ezért érdemes már a strandra érkezéskor megkeresni a táblákat. (Ilyen táblák a Mentőöv Program keretében a résztvevő strandokra, valamennyi vízbe jutási lehetőséghez lettek kihelyezve.)
Mi a teendő vészhelyzet esetén?
Hívjuk fel a 112-es segélyhívó számot. Mondjuk el, hogy mi történt, és a tábla tetején található segélykérő kódot, ami alapján könnyen megállapítható a segélykérő helyzete. A kód első négy számjegye az adott település irányítószámát mutatja, az ötödik-hatodik szám a strand kódját, az utolsó két szám pedig az adott strandon található strandlépcső (vagy egyéb vízbe jutási lehetőség) sorszámát jelöli.
Tavaly a VMSZ – Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata és ÖTE osztott meg képet arról, hogy néznek ki a táblák:
A táblák számos egyéb fontos információt és tanácsot is tartalmaznak. A part felé néző oldalukon található a viharjelzés segédlet, amely arról ad információt, hogy milyen sűrűn villog a viharjelző, ha nincs veszély, illetve az első- és másodfokú viharjelzésnél.
A táblán található mederrajz is tartalmaz, így látható, hogy körülbelül hány méterre várható a mély víz.
A tábla víz felé néző oldalán szintén megtalálható a segélykérő kód, és a fürdőzésre vonatkozó jogszabályok.
A táblákon található ikonok pedig emlékeztetnek a következő vízbiztonsági tudnivalókra:
- ne aludjunk a vízen lebegő matracon, hiszen a hullámok könnyen besodorhatnak a tó mélyebb részeire
- felhevült testtel ne ugorjunk a vízbe, mert a hirtelen hőmérsékletváltozás rosszullétet okozhat
- sekély vízbe ne ugorjunk fejest, hiszen komoly sérüléseket okozhatunk magunknak
- ittasan pedig egyáltalán ne menjünk fürdeni vagy úszni, hiszen ekkor nagyobb a balesetveszély