
Kép: Getty Images
Az NNGYK legutóbbi jelentése szerint az év harmadik hetében 53 800-an fordultak orvoshoz influenzás tünetekkel, szemben a tavalyi 28 600-as esetszámmal. Az életkori eloszlás hasonló a korábbi évekhez: az influenzások kétharmada 34 év alatti, minden harmadik 14 év alatti gyermek, minden ötödik 35-59 év közötti, míg a 60 év felettiek aránya tíz százalék körüli, írja a Portfolio.
Az Index megszólaltatta a járvánnyal kapcsolatban Rusvai Miklós víruskutatót, aki szerint már késő az oltáson gondolkodni, hiszen már benne vagyunk a járványban. A rizikócsoportba tartozók számára azonban még megfontolandó lehet az oltás, különösen a terhes kismamáknál, akiknél a magas lázzal járó megbetegedés magzatkárosodáshoz vagy vetéléshez is vezethet. Az influenzajárvány tetőzése február elején várható, de a víruskutató szerint áprilisig kitart majd.
Ezek az influenza tünetei
Az influenzát könnyű összetéveszteni a sima náthával vagy a koronavírussal, ám van néhány tünet, ami kifejezetten csak rá jellemző.
Az influenza különösen az 5 év alatti gyermekekre veszélyes, mert náluk magasabb a szövődmények – példádul a tüdőgyulladás – kockázata.
Ezért is érdemes megtenni mindent a megelőzéséért:
- Tanítsuk meg a rendszeres és alapos kézmosásra a kicsiket
- Pihenjen eleget: a fáradt gyerek könnyebben megbetegszik. Nagyon fontos, hogy időben ágyba kerüljenek a gyerekek.
- Sokat legyünk levegőn, mozogjunk eleget.
- Ősztől tavaszig szedjen a gyerek D-vitamint.
Ha már elkapta a gyerekünk a betegséget, akkor az alábbi tünetekről ismerhetjük fel:
- láz
- hidegrázás
- fejfájás
- izomfájdalom
- köhögés
- étvágytalanság
- orrfolyás
- hányás, hányinger
- torokfájás
- szédülés
- fáradtság
Nagyon fontos a betegség kezelése szempontjából az ágynyugalom, de ezt nagy valószínűséggel egyébként is kívánják a gyerekek. Az étvágytalan gyereket ne próbáljuk etetni, helyette adjunk neki sok folyadékot, vizet, teát, levest, gyümölcslevet. Tüneti kezelésként adhatunk fájdalomcsillapítót, lázcsillapítót, torokfertőtlenítőt és orrsprayt is használhatunk. Figyeljünk a lakás páratartalmára: 40-60 százalék között ideális.