A babavárás utáni napok, hetek és hónapok nagy nyomással járnak, kezdve azzal, hogy minél hamarabb visszanyerd a szülés előtti alakodat, egészen addig, hogy a külvilág felé azt mutasd, minden a legnagyobb rendben van.
A háromgyermekes anyuka, Kaitlin Klimmer azonban szembe megy azzal az elvárással, hogy neki és férjének rendszeresen randevúkat kell szervezniük, hogy ápolják a kapcsolatukat. Kaitlin szerint az ilyen jellegű, kettesben töltött idő ebben az élethelyzetben inkább kényszerűnek érződik, mintsem hasznosnak.
Amikor a randevúzás nem esik jól
Az anya egy őszinte Instagram-posztban osztotta meg, hogy öt év házasság után, amikor megszületett az első gyermekük, a család nyomására mentek randizni, gyermek nélkül, hogy “újra felmelegítsék a szenvedélyt a házasságukban “. Bár sok szülő számára ez lehetne ideális, Kaitlin másképp látja.
Egész idő alatt ideges voltam
– vallja be a posztban.
Egy sietős randevú után a pár hazament, és az újdonsült anyuka szerint „az este legjobb része az volt, amikor átöltöztem kényelmes ruhába, a kisbabám a mellkasomon aludt, ahol a helye volt, és együtt kuckóztunk a kanapén, hogy megnézzünk egy filmet.”
A nő ezután kijelentette, hogy: „Ez volt az utolsó alkalom, hogy bárki miatt úgy éreztem, háttérbe kell szorítanom a gyerekeimet csak azért, hogy egy olyan kapcsolatot építsek, ami nem volt veszélyben.”
Kaitlin szerint az a nyomás, hogy életben tartsák a kapcsolatuk szikráját a szülővé válás után, a házasság „visszapattanási” kultúrájának része, amire ő nem vevő.
A posztjában kifejti, hogy a kisgyermekeknek rengeteg szükséglete van, ezért a romantikát háttérbe kell szorítani. „Logikus, hogy kevesebb jut ezekből a dolgokból a párunknak ebben az időszakban. És őszintén szólva, ha a párunk VALÓBAN egyenlően részt vesz a gyereknevelés terhében, nekik is kevesebb idejük és energiájuk marad ránk!” – írja.
Kaitlin inkább arra törekszik, hogy új módon kapcsolódjon a partneréhez, ahelyett, hogy azt várná, a kapcsolatuk ugyanúgy működjön, mint a szülőség előtt.
Bár a poszt szerzője sietett tisztázni, hogy a családra való fókuszálás nem jelenti azt, hogy rosszul bánik a házastársával, és továbbra is dolgoznak a kapcsolatukon, a kommentelőket azért megosztotta a véleménye.
Egy kommentelő kijelentette, hogy számára a házasság a prioritás, mert ez a legnagyobb ajándék, amit a gyerekeinek adhat. „A legnagyobb ajándék, amit adhatok nekik, egy erős kapcsolat az apjukkal” – mondja az Instagram-felhasználó.
Volt hozzászóló szülő aki elismerte: soha nem érezte szükségét, hogy távol legyen a lányától. Egyetért azzal az ötlettel, hogy nagy a nyomás arra, hogy elmenjünk randevúzni és élvezzük a „magunkra szánt” időt, de hozzáteszi: „Mi van, ha az a valami számomra az, hogy a babámmal legyek!?”
Egy másik hozzászóló pedig megjegyzi: „Az is furcsa számomra, ahogy a társadalom úgy viselkedik, mintha CSAK akkor tudnánk kapcsolódni, ha a gyerekek nincsenek ott.”
Nincs mindenki számára tökéletes megoldás
Valójában a minőségi idő beosztása a gyerekek után mindenkinél másképp nézhet ki. Ami az egyik szülőpárnál működik, nem biztos, hogy megfelelő egy másik számára.
Jessica Hunt, a Rosebud mentálhigiénés applikáció nagykövete és okleveles klinikai szociális munkás a parents.com-nak elismeri, hogy a barátok és a közösségi média nyomást gyakorolnak a szülőkre, hogy a gyerekeik után is tartsák fenn a kapcsolatukat. „Az a csapda, hogy emellett azt is elvárják tőlük, hogy teljesen odaadó szülők és a karrierjükben is sikeresek legyenek” – mondja. „Ez rengeteg elvárás, és sokak számára hihetetlen nyomást és bűntudatot eredményez.”
Hunt szerint bár a szülők kimerültnek érezhetik magukat, miközben próbálnak mindent elérni, „Végső soron minden családnak fel kell ismernie ezeket a külső nyomásokat, és el kell döntenie, mi az, ami hiteles és fenntartható a saját helyzetük számára.”
Hunt azt is szeretné, hogy a szülők tudják, nem kell választaniuk a párkapcsolat és a szülőség között. Ehelyett az ideális, ha mindkettőt ápolják.