Család

Ezt az új átverést vetik most be a netes csalók

A rendőrség mindenkit arra biztat, hogy alapvető, egészséges bizalmatlansággal kezelje az ismeretlenektől érkező megkereséseket.
2024. Május 17.
interneten átvert idős ember

A mobiltelefonon és világhálón elkövetett csalások száma jelentősen megemelkedett az utóbbi időben, melyek célpontjai többnyire, de nem kizárólag az idősebb generáció tagjai.

Ahogy azt M. Toronykőy Márta rendőr alezredes, osztályvezető rendkívül informatív cikkében leírta, a mostani idősek igen érdeklődőek az internethasználattal kapcsolatban, élethelyzetükből azonban fokozottabban ki vannak téve bizonyos veszélyeknek.

A korábbról jól ismert, úgynevezett unokázós csalások mintájára most is félelmet, izgalmat, indulatot kiváltva próbálják rávenni az idősebbeket arra, hogy egy bajba jutott rokonon vagy ismerősön segítsenek pénzzel, értékekkel. 

A csalók jelentkezhetnek telefonon, e-mailben, SMS-ben, hivatalos szerv (pénzügyi szolgáltató, rendőrség stb.) nevében is. De az sem ritka, hogy a közösségi média oldalain írnak rá az emberre – külföldi, magas beosztású katonának, egészségügyi dolgozónak stb. adva ki magukat –, hogy hamis érzelmeket hazudva pénzt csaljanak ki. Az sem ritka, hogy nyereményt ígérnek, busás örökséget vizionálnak, illetőleg magas hozamú befektetéssel kecsegtetnek.

A lényeg, mint a police.hu írja, mindig ugyanaz: adathalászattal, távoli elérést lehetővé tevő alkalmazás letöltetésével banki adatokat megszerezni, pénzt kicsalni, kárt okozni.

Mit tehet, akit megkárosítottak?

Ha valaki csalás áldozatává vált, haladéktalanul hívja fel hivatalos telefonszámán a számlavezető bankját, illetőleg menjen be személyesen! Itt el fogják mondani, hogy milyen azonnali lépéseket kell megtenni, segítenek az elsődleges intézkedések megtételében.

Mindemellett kiemelten fontos az is, hogy feljelentést tegyenek a rendőrségen. Azokat az eszközöket, amelyeket használt – amennyiben tudja nélkülözni –, érdemes átadni a hatóságnak, mert az azokon lévő bizonyítékok fontos nyomként szolgálhatnak.

Lehetőleg ne töröljék a rajtuk szereplő digitális nyomokat, de kapcsolják ki a készüléket, csatlakoztassák le a hálózatról!

Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információk, aktualitások és tanácsok olvashatók a KiberPajzs oldalán.

Nyitókép: Getty Images