Család

Ezt mondd a „Mert én azt mondtam” helyett

Egyszerű és talán hatékonynak tűnő megoldás egyetlen jól irányzott mondattal leszerelni a gyereket, de biztos, hogy hosszú távon célravezető.
2024. Október 12.

Az egysorosokat gyakran használják a vígjátékokban vagy komédiákba, hogy egy csípős poénnal oldjanak meg egy-egy helyzetet. De a gyereknevelésben ez egészen másképp működik. A szülői egysorosok, amelyek lényegében világos, tömör és emlékezetes megjegyzések, amelyek célja hogy rövidre fogva az történjen, amit a szülő akar, nem feltétlenül működőképes hosszú távon.

család

Kép: Getty Images

Egy anya, Nicole, aki korábban tanárnőként dolgozott és három gyereke van, éppen ezekről a szülői egysorosokról nyitott beszélgetést nemrégiben egy TikTok-videón keresztül.

A videóhoz több mint 8300 komment érkezett, sok szülő osztotta meg a saját egysorosait. Ilyesmiket: „Lehetsz dühös, de nem lehetsz gonosz”.

„Az egysorosok sokkal könnyebbé teszik a dolgokat, és ami még fontosabb, hogy működnek, ha a gyerekeink tudják, hogy mit jelentenek” – fogalmaz Nicole.

A mentálhigiénés szakértők szerint az egysorosok használata minden korú és életszakaszú gyereknél hasznos nevelési stratégia lehet, írja a Parents.com. „A világos és tömör nyelvezet használata hatékonyan kommunikálja a gyermek felé, hogy mit szeretnénk, hogy tegyen, rövid és lényegre törő módon, nem hagyva teret a félreértelmezésnek” – mondja Alisha Simpson-Watt, szociális munkás.

Kedvenc egysorosok a szülőktől

„Meglepetéseket tartogatunk, nem titkokat.”

„Minden érzést szívesen látunk. De nem minden viselkedést.”

„Ez most nem egy választás kérdése.”

Működnek az egysorosok?

Nyilván sok esetben működnek, például, amikor annyit mondunk, hogy „Állj!”, amikor a gyerek át akar futni az úttesten. Akkor is működhet, ha nagy igazságokat, a család alapértékeit fogalmazzuk meg minden körítés nélkül, például, ha azt mondjuk, hogy „Mi nem gúnyolunk ki másokat”. De nem hatékony módszer akkor, amikor valami magyarázatra szorul vagy nehéz érzelmi helyzetben sem, gondoljunk csak arra, amikor a gyerek hisztizik, vagy ellenkezik valamiben. Például ha egy óvodás nyári ruhát szeretne felvenni télen, akkor egyetlen szigorú mondatból nem fogja megérteni, hogy ez miért nem lenne jó választás. Ilyenkor az „Azért kell felvenned a pulóvert, mert én azt mondtam” típusú mondatok nem értetik meg a gyerekkel a helyzetet. Ezért érdemes ezeket az egysorosokat a megfelelő helyzethez igazítani.