Család

Gyarmathy Éva: “A mai szülők nem követhetik azt, ahogyan őket nevelték”

Miben mások a mai gyerekek, ha mások egyáltalán? Mit jelent a partnerség a gyereknevelésben? Gyarmathy Éva klinikai és nevelés-lélektani szakpszichológus, egyetemi tanár volt az Apaidő podcast vendége.
2025. Február 19.
Gyarmathy Éva

Kép: pillanatkép / Apaidő podcast

„Nagyon különböző gyerekkorok léteznek ma , ezért nem mindenkire igaz az adott generáció jellemzője. Annyira gyorsan változik a technológia, hogy nem is beszélhetünk komplett generációkról, annál sokkal gyorsabb a változás” – kezdi Gyarmathy Éva arra a kérdésre válaszolva, hogy miben egy mai gyerek, mint a régebbi generáció.

Az a sajátosság, hogy nincs sajátosságok

A pszichológus szerint szétnyílt a világ, ami azt jelenti, hogy a mai gyerekek egymástól is nagyon különböznek (nemhogy a szüleik korosztályától). A 21. századi gyerekeknek az a sajátossága, hogy nincs egységes sajátosságuk, mondja Gyarmathy, hozzáteszi, hogy éppen ezért eltűntek a nevelési sémák, ez egy nagy különbség a mai gyerekek és a korábbi generációk között. Mindebből persze egyenesen következik, hogy ha nincsenek sémák, akkor az egyenoktatás, a tömegoktatás sem lehet sikeres.

Bejön a világ a lakásba

Abban is teljesen más egy mai gyerek, hogy számukra bejön a világ a lakásba. „20-30 évvel ezelőtt egy gyerek az információit alapvetően a szülőktől szerezte, ma már ez nem így van. Ma egy gyerek a belső érdeklődését irányba tudja vinni saját maga, akár már nagyon kicsi korban is. Nem véletlenül egyre több a kiemelkedően fejlődő gyerek” – fogalmaz Gyarmathy. Arra utal, hogy egy mai gyerek, kütyüvel a kezében a neten magától, önállóan fedezi fel ami érdekli, az egyik a hangszerek iránt érdeklődik, a másik a tigris bundája iránt, és ehhez már nem kell neki felnőtt, sem a szülei.

De nem csak ez teljesen más a mai gyerekeknél, és így a gyereknevelésben is:

  • Nem szégyen nem tudni valamit – ez a mai X-Y generációnál biztosan nem így volt /van
  • A világ olyan gyorsan változik, hogy nem a tudás a dicsőség, hanem a tanulás – mert mindig tanulni kell.
  • Olyan sem volt még, hogy a gyerekek tanítsák a felnőtteket. Most pedig ez van: a gyerek mutatja meg, hogy működik egy app.
  • Ám ebben a helyzetben is a szülőnek kell mutatnia irányt, mondja a pszichológus, hiába partneri a viszony, a szülő a felnőtt.

„A mai szülők nem követhetik azt, ahogyan őket nevelték. Pedig az van nagyon mélyen bennünk, amit mi kaptuk. Nagyon nehezen tudunk másmilyen szülők lenni, mint ahogy minket neveltek. Kemény feladat az a mai szülőknek, hogy nem tudják ugyanazt csinálni, amit annak idején az ő szüleik. Ehhez kell a tudatosság. A partneri kapcsolat egymás tiszteletéről szól, hogy nem megyünk bele a másik terébe, sem a szülő a gyerekébe, sem a gyerek a szülő terébe. De a kereteket én, a felnőtt határozom meg.”

Az Apaidő podcastban, amit ITT tudsz megnézni, Gyarmathy Éva beszél még tehetségről – ami nem egyenlő azzal, meddig jut el valaki -, a versenyképességről és a versengésről, és arról, hogy néz ki egy ideális iskola.