Család

Helikopter szülő: A legjobbat akarják, de valójában megnehezítik gyerekeik életét

Gyereket nevelni nem könnyű feladat. Mindenki jól akarja csinálni, de a tökéletességre való törekvés sokszor egy önbizalomhiányos, szorongó gyereket eredményez. Innen ismerheted fel, ha helikopter szülőként viselkedsz.
2025. Június 10.
anya és fiatal felnőtt lánya

(Kép forrása: Getty Images)

helikopter szülő fogalmát először dr. Haim Ginott használta 1969-ben a Parents&Teenagers című könyvében, de 2011-ben vált igazán ismertté ez a nevelési stílus, ami lényegében azt jelenti, hogy a szülő folyamatosan ott köröz a gyereke körül, ha kell, ha nem.

Helikopter szülőnek tekintjük azokat a szülőket, akik gyermekük életkori szükségleteit meghaladó módon és mértékben veszik őt körül gondoskodással

– fogalmaz Mag Judit gyermekpszichológus.

A helikopter szülő már annyira feloldódik a szülői szerepben, hogy a gyerek életének minden egyes pillanata fölött igyekszik átvenni a hatalmat. Túlfélti és túl keveset is vár el tőle, nem igazán törekszik arra, hogy önállóságra nevelje a gyermekét, inkább megcsinál helyette mindent, és nem engedi, hogy olyan helyzetekbe keveredjen, amiket esetleg nem tud – a szülő szerint – jól megoldani.

Így viselkedik egy helikopter szülő

1. Állandó szülői jelenlét

Mindig a gyermeke közelében lebeg. Többnyire nem szótlanul teszi ezt, hanem folyamatosan oktat, nevel, szabályokra figyelmeztet. A helikopter szülő nem hagyja, hogy a gyermeke önálló döntéseket hozzon, nem enged neki teret, így nem fejlődik a saját személyisége.

2. Mindent megcsinál a gyermek helyett

Legyen szó bármilyen korú gyermekről, a helikopter szülő minden feladatot átvállal a gyerek helyett. A kisebb gyereket nem hagyja önállóan öltözködni, a nagyobb helyett megírja a leckét. Emiatt viszont a gyereknek később gondja lesz az önálló problémamegoldással.

3. Állandóan ellenőriz

A helikopter szülő mindig, mindenben részt akar venni, mindent tudni akar. A gyermek számára azonban nagyon zavaró lehet, ha a szülő állandóan felhívja az iskolai szünetekben, ha benyit a szobájába, amikor a barátai éppen vele vannak. A szülő ezzel a gyerek önállóságát és függetlenségét korlátozza.

4. Túlfélt

Természetesen a gyermeknek meg kell tanítani már egészen kicsi korától, hogy a világban léteznek veszélyes dolgok, de semmi baj nem történik, ha néha elesik, vagy felborul a biciklivel. A szülő nem lehet mindig a gyermeke mellett, és a gyermek sem kerülheti el a kisebb-nagyobb baleseteket. A túlféltés bizonytalanságot szül a gyerekben.

5. Tökéletességre törekszik

A helikopter szülő egyik rossz törekvése, hogy tökéletes szülő akar lenni, pedig ez egy hamis illúzió. Tökéletes szülő nem létezik, ahogy tökéletes gyermek sem. A hibákból ellenben sokat lehet tanulni, kár lenne ettől megfosztani a gyerekünket.

6. Többes számban beszél

Nagy hiba, amikor a szülő egy egységben látja magát a gyermekével, és rendszeresen többes számban beszél: Most akkor szépen megesszük a finom tejbepapit. Most oda adjuk az óvónéninek a bonbont. Most megrajzoljuk, amit a tanító néni holnapra kért.
Meg kell találni az egészséges határt a segítségnyújtásban és mindig szem előtt kell tartani, hogy a gyerek egy önálló személyiség.

A helikopter szülő negatív hatásai a gyerekre

Habár a helikopter szülő a legjobbat akarja, minden szinten túlzásba esik, ami miatt a gyereknek számos készsége nem fejlődik ki, úgy mint az:

  • önállósága,
  • problémamegoldása,
  • konfliktuskezelése.

Miközben a szülő fontosnak, sőt nélkülözhetetlennek érzi magát ebben a helyzetben, addig a gyerek

  • csökkent értékűnek,
  • bizonytalannak.

Kialakul egy képük arról, hogy a világ veszélyes és egyedül nem képesek megoldani a problémákat és kezelni a kudarcokat, ez pedig komoly hatással van az életükre. Mindez

  • szorongáshoz vezet,
  • depressziót okoz
  • kezdeményezőkészségük csökken,
  • kortárs kapcsolataikban elszigetelődhetnek,
  • önálló párkapcsolatot nehezebben alakítanak ki
  • munkahelyükön rosszabbul teljesíthetnek.

Változtass a nevelési stílusodon

Ha észreveszed magadon, hogy belecsúsztál a helikopter szerepbe, akkor tudatosan állítsd meg ezt a viselkedést. Hétköznapi apróságokkal kezdd, adj neki a korának megfelelő feladatokat: például szedje össze a saját játékait, vigye ki a szennyesét, töltsön magának egy pohár vizet, vagy kenjen meg egy kenyeret.

A kulcs, hogy hagyjuk a gyereknek, hogy egyedül próbáljon megoldani helyzeteket. Ki kell tudnunk bírni, ha hibáznak, ha nem sikerül elsőre. Az önálló problémamegoldás sokszor fontosabb, mint a siker. Hagyjuk a gyerekeket küzdeni, hagyjuk, hogy csalódjanak, és segítsük őket a kudarcok feldolgozásában. Ezáltal sokkal rugalmasabbak és magabiztosabbak lesznek.