Család

Így segíthetsz szülőként, hogy jól bánjon a pénzzel a gyerek

Szülőként nem elég a szerencsére bízni, hogy a gyerekek jól kezelik-e majd a pénzt, ugyanis az, ahogyan mi bánunk vele, sokkal meghatározóbb a kicsik jövője szempontjából, mint gondolnánk.
2024. Július 16.

Anyagi helyzettől függetlenül sok szülő számol be arról, hogy a gyereke nem értékeli a pénzt, ugyanakkor gazdag családokban is megesik, hogy a gyerekek, bár megtehetnék, egyáltalán nem szórják a pénzt.

Kétszer is meggondolják, mire költenek, és egy-egy drága holmi láttán azt mondják, hogy nekik ez nem ér meg ennyit. Az, hogy ki hogy viszonyul a pénzhez, egyrészt azon múlik, hogy milyen példát lát maga körül, másrészt sokat nyom a latban, hogy milyen motiváló hatások érik.

Így segíthetsz szülőként, hogy jól bánjon a pénzzel a gyerek

Mikor dől el a pénzhez való viszony?

A szülői parancsok és tiltások a gyerekek életének körülbelül első hét évében meghatározóak, az azt követő hét év viszont az úgynevezett ellendriverek kialakításáról szól, amikor azoké a hatásoké a főszerep, amelyek a későbbiekben nagyon eltökéltté tehetik őket egy-egy cél elérése érdekében.

A gyerekkori álmok és vágyak időszakában egyre határozottabban körvonalazódnak a jövőre vonatkozó elképzelések, s ahogy kitágul körülöttük a világ, nem csak azt fogalmazzák meg magukban, hogy milyenek szeretnének lenni, hanem azt is, hogy milyenek nem. A szülői házból kilépve egyre több helyen fordulnak meg a gyerekek, iskolába, edzésre, különórára stb. járnak, ahol egyre több új információt szívnak magukba és sok-sok új embert ismernek meg.

Közöttük akadhatnak olyanok, akikhez szorosabban kezdenek kötődni és mentorként tekintenek rájuk, vagyis a tőlük látott példa is rendkívül nagy hatással lehet a gyerekekre. Ilyenkor fogalmazódhat meg bennük az (nem csak a pénzügyekre, hanem az élet bármely területére vonatkozóan), hogy “még nem tudom, hogy fogom csinálni felnőttként, de az biztos, hogy nem úgy, ahogy anyáék”.

Így segíthetsz szülőként, hogy jól bánjon a pénzzel a gyerek

Kezdjétek egy klassz könyvvel!

A pénzügyi tudatosság kialakítását nem lehet elég korán kezdeni, mint annyi minden más, ez is egy életre szóló tanulási folyamat. Gerry Bailey és Felicia Law, A pénz és én című könyve segítséget nyújt a pénzügyi alapfogalmak megértésében. Kiderül belőle többek között, hogy:

  • Mit jelent a kamat?
  • Mire kell ügyelnünk, ha kölcsön kell kérni?
  • Miért jó költségvetést készíteni?
  • Mire jók a bankok?
  • Mire jó a virtuális pénz?

De szó esik a megtakarítás különböző fajtáiról, a bankszámlákról és azok használatáról is. A társadalmi érzékenyítés is nagy szerepet kap, hiszen a felelősségvállalás egyik módja az elesettek segítése, természetesen saját lehetőségeinkhez mérten. Mindezt érthető, világos nyelvezettel.

Nyitókép: Getty Images