Család

Ilyen nevek passzolnak a kettős vezetéknévhez

A kettős vezetéknevek nem számítanak különlegesnek Magyarországon. De milyen utónevet válasszunk a gyerekünknek, ha mindkét szülő vezetéknevét kapja?
2024. Október 11.
baba lufikkal

Kép: Getty Images

Ma kifejezetten sok kisgyerek kap két vezetéknevet: egyet az apától és a másikat az anyától. Nem ebből az okból ugyan, de már a 16. században is felbukkantak a kettős vezetéknevek, különösen Erdélyben. Akkor az egyik vezetéknév többnyire vagy mesterségre vagy földrajzi névre utalt, ahonnan viselője származott. Ma nem erről árulkodnak a dupla vezetéknevek, hanem a szülők neveiről.

Ahogy a vezetékneveknél, úgy a keresztneveknél is nagy divat az duplikálás, szinte már az számít ritkaságnak, ha egy babának egyetlen keresztneve van. Azt azonban érdemes átgondolni, hogy dupla vezetéknévhez passzol-e a dupla keresztnév, vagy kínosan hosszú lesz így – például Fekete-Jambrik Hanna Jázmin – és akkor még nem is választottunk hosszú, összetett keresztnevet, mint például Annamária vagy Izabella. Érdemesebb, mert egyszerűbb és jobban is hangzik, ha kettős vezetéknévhez egyetlen utónevet választunk a gyereknek. (Itt azért megjegyeznénk, hogy amikor ezek a gyerekek majd felnőnek és összeházasodnak, és felvennék egymás nevét, akkor összesen négy vezetéknevük lenne, így valószínűleg majd egyiket másikat el fogják hagyni.)

Kettős vezetéknévhez válasszunk tehát:

  • egyetlen utónevet
  • ha túl hosszúak a vezetéknevek (külön-külön is, hát még együtt), akkor rövid keresztnevet, például:

Ada,

Ida,

Lea,

Lia,

Noa,

Zoé,

Sára,

Polli,

kisfiúnak pedig:

Iván,

Janó,

Soma,

Örs,

Noel,

Máté.

Erik.

  • ha nagyon kacifántos egyik vagy másik vezetéknév, akkor a lehető legegyszerűbb hangzású keresztnév mellett döntsünk

 

Még egy tipp: mindenképp mondjuk ki hangosan, egyben az egészet, nehogy furcsa vagy nevetséges értelme legyen.