Család

„Nélkülük szürkébb és egyhangúbb az élet” – Így erősítik a családi rítusok az összetartozást

A családi rituálékra igaz a mondás: mindenki másképp csinálja… De bárhogyan is csináljuk, a rítusok mindenképpen hozzájárulnak a boldogabb családi élet megteremtéséhez és a kötelékek erősítéséhez.
2024. November 23.

Egy időben a kisfiam minden este kádfürdőzött. Amikor végzett a fürdéssel, és kihúzta a dugót, egy icipici örvény jelent meg a lefolyó felett, amit elneveztünk „tornádónak”. A víznyomástól függően a „tornádó” hol megjelent, hol eltűnt, mi pedig minden alkalommal felkiáltottunk, amikor megláttuk, hogy „Ott a tornádóóó!” Akkor még nem neveztük nevén, de ma már tudom, ez volt a mi egyik családi rituálénk. Biztosan furcsán hangzik egy ilyen csacskaságot családi rituálénak nevezni, pedig minden téren beteljesíti egy rítus funkcióját: egy olyan különleges esemény a napok egyformaságában, ami újra és újra megtörténik, mégis mindig izgalommal várjuk, feldobja a hangulatunkat, ezáltal pedig erősíti a kötődést köztünk. Pató Juli cikkét hoztuk el nektek az nlc-ről.

„Nélkülük szürkébb és egyhangúbb az élet” – Így erősítik a családi rítusok az összetartozást

Családi rituáléja mindenkinek van

Csak nem vette eddig észre. Nem kell feltétlenül nagy dolgokra gondolni, akár az esti meseolvasás is lehet családi rituálé, de a vasárnap reggeli palacsintázások vagy a vicces/kedves családi becenevek is ide sorolhatók. Azonban fontos, hogy ne tévesszük össze a rituálékat a napi rutinnal vagy szokásokkal. „A reggeli készülődés például egy napi rutin, azaz olyan tevékenység, amit szinte automatikusan végzünk, sokszor nem is pontosan tudjuk, hogy miért úgy csináljuk – mondja Körmöczi Andrea pszichológus. – A szokások kialakulásának az az előnye, hogy energiát spórolunk vele, mert nem kell rajtuk gondolkozni, továbbá mivel mindig ugyanúgy zajlanak, struktúrát és biztonságérzetet adnak a mindennapjainknak.

Ezzel szemben a rituálék vagy rítusok minden esetben érzelmekkel telítettek, jelképes tartalommal bírnak.

Ebből következően a rítusok nem a szokásokból alakulnak ki, bár közös bennük, hogy ismétlődő jellegűek. A családi rituálék amellett, hogy ismétlődnek, valamilyen cselekvést is magukban foglalnak (például születésnapkor tortával köszöntünk), elválnak a hétköznapi életünktől, a kapcsolódó szertartások szabályozott mederben folynak és többnyire társas események.”

A rítus egyidős az emberi kultúrával

A rituálék nagyon sokféle formát öltöttek az évezredek során, és ma is számos alakban találhatók meg a különböző országokban, kultúrákban és vallásokban. Legyen szó különleges vagy hétköznapi eseményekről, a rítusok mindenhol jelen vannak, ugyanígy a társadalom legkisebb egységében, a családban is.

Andrea szerint a családi rítusoknak három típusát különíthetjük el: „Vannak olyan rítusok, amelyek egy kultúrkörben sok családban hasonlóan zajlanak, mert azonos szimbólumokat használnak. Ilyenek a húsvét, a karácsony, az egyéb vallási ünnepek, az esküvő vagy a temetés. A rítusok egy másik csoportja a családra jellemző mintázatot mutat, ilyen a születésnap, névnap vagy a házassági évforduló. Itt az ünneplés formája családonként nagy különbségeket mutathat. A harmadik csoportba tartozó rítusok pedig a mindennapi élet szervezésében játszanak szerepet, ide tartozik például a közös családi étkezés ideje és módja, az üdvözlés és elköszönés formája, vagy a kisgyerekes családokban az altatási és fürdetési rituálék.”

„Nélkülük szürkébb és egyhangúbb az élet” – Így erősítik a családi rítusok az összetartozást

A családi rítusok fontosabbak, mint gondolnánk

Bár sok rituálét észre sem veszünk, mégis nagyon fontos funkciót töltenek be egy család életében. „Egyéni szinten strukturálják az időt, elválasztják a jelentőset a hétköznapitól, valamint támogatást, védelmet nyújtanak az átmeneti időszakokban, krízishelyzetekben – mondja a szakember. – Az olyan szertartások pedig, amelyek születéshez, halálhoz vagy felnőtté váláshoz kapcsolódnak, az átmenetet segítik egyik életszakaszból a másikba. Ugyanakkor a rítusok családi szinten a család összetartozását építik, és a változások során is segítenek megőrizni a családi egységet. Egyes rítusok generációkon is átívelhetnek, ezáltal erősítik a generációk közti folytonosságot és összetartozást. A rituálék segítenek a minták átadásában, keretet biztosítva a gyermekek kognitív és érzelmi fejlődéséhez.”

A szakember szerint a rituálék segítenek abban is, hogy a gyerekek biztonságban érezzék magukat ebben a világban. „Gyermekek esetén bizonyított, hogy a családi rituálék jelenléte csökkenti a gyermekek szorongását és összességében pozitív hatással van a lelkiállapotukra. Az azonos időben, azonos módon zajló rítusok növelik a stabilitást, a biztonságot és a kiszámíthatóságot, amelyeknek különösen kisgyermekkorban van jelentősége. A rituálék ráadásul nem csak a gyerekek érzelmi jóllétére vannak pozitív hatással. „Azokban a családokban, ahol több időt és energiát szánnak a családi rituálékra, a szülők közt jobb párkapcsolat alakul ki, illetve a családtagok alacsonyabb stressz-szintről számolnak be.”

A teljes cikket ide kattintva olvashatod el.

Fotó: Getty Images