A JAMA orvosi folyóiratban nemrégiben közzétett tanulmányban közel félmillió, 18-55 éves amerikai nő egészségügyi adatait elemezték. A kutatásban arra a felismerésre jutottak, hogy az endometriózissal diagnosztizált nők körében átlagosan 4,2-szer gyakrabban fordult elő petefészekrák, mint azoknál, akiknél nem állt fenn ez a betegség. Ezen belül is az 1-es típusú petefészekrák esetében 7,5-szeres, míg a 2-es típusú petefészekrák kapcsán 2,7-szeres rizikót állapított meg a vizsgálat, írja a CNN.
Ennél is drámaibbak a számok, ha az endometriózis különböző típusait nézzük meg: a mélyen infiltráló endometriózisban, petefészek-endometriómában vagy mindkettőben szenvedő nőknél a tanulmány szerint közel 19-szer nagyobb a kockázata az 1-es típusú petefészekráknak.
A kutatók is megdöbbentek
Bár a számok elég sokkolóak lehetnek, a kutatók hangsúlyozzák, hogy érdemes megfelelő kontextusban értelmezni az adatokat.
“Meg kell jegyezni, hogy a petefészekrák még mindig ritka, így az endometriózissal való összefüggés csak 10-20 esettel növelte a rákos esetek számát 10 ezer nőre vetítve” – mondta Karen Schliep, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette, hogy egyelőre semmilyen változást nem javasolnak a szakmai ajánlásokban, valamint a klinikai ellátásban. „A petefészekrák megelőzésében továbbra is fontos a testmozgás, a dohányzás elhagyására és az alkoholfogyasztás mérséklése” – fogalmazott Karen Schliep.
Dr. Michael McHale, a Kaliforniai Egyetem kutatója szerint azon érintett nőknél, akik már nem terveznek gyermeket vállalni, vagy valamilyen alternatív gyermekvállalási módszer is elérhető számukra, érdemes megfontolni egy kiterjedt műtéti beavatkozást a petefészekrák megelőzésére.
A tanulmány nem tárt fel egyértelmű ok-okozati összefüggést az endometriózis és a petefészekrák kialakulása között, a CNN által megkérdezett szakértők szerint több ok is állhat a megnövekedett kockázat hátterében: genetikai tényezők, az endometriózisra jellemző gyulladás, vagy akár hormonális tényezők is.