Család

Sokat nőtt a Fővárosi Állatkert kaffer szarvasvarjú fiókája

A fióka tavasz elején kelt ki.
2024. Július 30.
(Kép forrása: Fővárosi Állat- és Növénykert/Facebook)

(Kép forrása: Fővárosi Állat- és Növénykert/Facebook)

A Fővárosi Állat- és Növénykert kaffer szarvasvarjú párja, Marlene és Dietrich korábban öt fiókát nevelt fel sikeresen, és folyamatban van a hatodik is. A legifjabb utód még a tavasz elején kelt ki a tojásból, s mostanra már a közönség is jól láthatja a zebrák melletti röpdében – írja oldalán az állatkert.

Marlene és Dietrich, a kaffer szarvasvarjú tenyészpár 1999 óta lakik az állatkertben, első fiókájuk, Lili pedig tíz évre rá, 2009-ben kelt ki a tojásból. Érkezésükkor ugyanis még elég fiatalok voltak, és ennél a fajnál az egyedek nagyjából kilencéves korukra érik el az ivarérettséget. Az első fióka egyébként felcseperedve egy hollandiai madárpark lakója lett.

A tojópár legutóbbi utódja sokat nőtt világra jövetele óta. A jövevény márciusban kelt ki a tojásból, de az első hónapokban még nem sokat láthatott belőle a nagyközönség. Mostanra viszont már elég nagy ahhoz, hogy gyakran tartózkodjon a kültéri röpdében, ahol jól meg lehet őt figyelni.

Az állatkert Facebook-oldalán képeket is osztott meg a fiókáról:

A fióka méretben láthatóan kisebb még a felnőtt madaraknál, noha már nem annyira marad el tőlük. A csőre viszont még elég vékony, az csak később fog megerősödni. Tollazata már sokban emlékeztet a felnőttekére, de a feje búbján még erősen árulkodik az állat fiatal koráról. A legfőbb különbség pedig az, hogy a jellegzetes, narancsvörös torokzacskó, amelynek egyébként a hangképzésben és az állat hőszabályozásában is szerepe van, a fiókán még nem látható.

A kaffer szarvasvarjú Kelet-, Délkelet-, Délnyugat- és Dél-Afrikában honos, Kenyától a Dél-Afrikai Köztársaságig, illetve nyugaton Angoláig és Namíbiáig. Akár 4-6 kilósra is megnőhetnek, melynek következtében, bár tudnak repülni, szívesebben közlekednek sétálva. Táplálékuk nagy részét egyébként is az aljnövényzetben kutatva csípik nyakon: különféle rovarok, csigák, illetve kisebb gerincesek, gyíkok, békák, kisemlősök szerepelnek az étlapján – írják az állatkert oldalán, ahol bővebben is lehet olvasni erről a madárfajról.