Utolsóként a főváros csatlakozott az Országos Mentőszolgálat által biztosított ügyeleti rendszerhez. Mától így Budapesten is, ahogy az ország többi részében, a mentőszolgálat veszi át azt a feladatot, amit eddig önkormányzatok és többnyire az általuk szerződésben álló, erre a feladatra alakult ügyeletszervező cégek végeztek el.
Ezt a számot kell hívni
Az új ügyeleti rendszer egységes hívószáma az 1830. Mikor kell hívni a 1830-at? Akkor, ha a következő háziorvosi rendelésig nem halasztható, hirtelen kialakuló nem életveszélyes panaszok vannak. A következő tünetek esetén a 1830-as számot kell hívni, vagy az ügyeleti pontra menni (erről később még írunk):
- riasztó tünetekkel járó csillapíthatatlan, 38,5 fok feletti magas láz;
- hirtelen kialakuló és gyógyszerre nem javuló fájdalom, görcs;
- hirtelen kezdetű, fokozódó, bizonytalan hasi, mellkasi panasz;
- krónikus betegségek akut panasszal (pl. tünetes vérnyomáskiugrás, asztmás roham) vércukor-ingadozás, akut allergiás bőrtünetek esetén.
Kivel tudunk beszélni, ha az 1830-at hívjuk?
Az 1830-as ügyeleti hívásokat erre a feladatra kiképzett személyzet fogadja. A hívást követően a diszpécser a telefonban kikérdez a panaszokról, és javaslatot tesz a további teendőkre. Ha szükséges, a beteget ügyeleti ellátóhelyre irányítja, indokolt esetben orvost vagy mentőt küld a beteghez.
A mentőszolgálat tájékoztatása szerint zavartalanul és gyors hívásfogadással működik a telefonrendszer. Az átlagos várakozási idő országosan 34,91 másodperc, a telefonbeszélgetések átlagos időtartama 2 perc 38 másodperc.
Mikor kell a 112-őt hívni?
Egyszerűen: akinek sürgős segítségre van szüksége. Ehhez is az OMSZ, a MOK és a gyógyszerészi kamara információs lapja nyújt útbaigazítást. A 112-es segélyhívót akkor kell hívni, ha
- szorító, nyomó, erős mellkasi vagy heves, éles hasi fájdalom;
- nehézlégzés, fulladás, légzésleállás;
- hirtelen kialakuló végtaggyengülés vagy bénulás, beszédzavar, heves, éles fejfájás;
- zavartság, eszméletvesztés, szívmegállás;
- rándulás, ficam, súlyos baleset, mérgezés, erős vérzés, kóma áll fenn.
Hol vannak az ügyeleti pontok?
Eddig 23 ügyeleti pont működött Budapesten, mától viszont 15 felnőtt és három speciális gyermekellátó ügyeleti pont van.
A 15 felnőtt és 3 gyerek ügyeleti pont a következő helyeken elérhető (sárgával jelölték a gyerek ügyeleti pontokat):
A három speciális gyermekellátóhely tehát:
- Heim Pál Gyermekkórház,
- Szent János Kórház
- XIII. kerület Révész utcai rendelő
Mikor érhető el az ügyelet?
Hétköznap délután 4 órától este 10 óráig, hétvégén és ünnepnapokon pedig reggel 8 óra és délután 2 óra között háziorvosok fogadják a betegeket az ügyeleti pontokon, azután pedig a mentők biztosítják a sürgősségi ügyeletet, ahol az orvosok mellett egyetemi végzettségű ápolók, mentőápolók, mentőtisztek is fontos szerepet kapnak. Szükség esetén (például mozgáskorlátozottság, súlyos állapot) 14 mobil ügyeleti egység látja el a betegeket, ők tudnak majd lakásra is menni a beteghez, ha szükséges.