Az utóbbi években sok szó esik az egészséges életmódról, egészséges táplálkozásról, a mozgás fontosságáról és egyre többen próbálják is megvalósítani. Ennek következtében nőtt az átlagéletkor, a nők jelenleg Magyarországon várhatóan 75 éves korig, a férfiak 66 éves korig élnek, szemben 18. századi elődeinkkel, akiknél egy emberöltő 30-40 év volt. A betegségek 30 százaléka megelőzhető lenne megfelelő vitamindús táplálkozással, illetve a kialakult betegségek lefolyása javítható.
A megelőzés sehol nem érvényesül annyira, mint a szülészeti gyakorlatban, hiszen nem csak az anya, hanem a magzat életkilátásait is javítjuk. Az újszülött várhatóan akkor lesz egészséges, ha az anya nem terhes állapotban, hanem teherbeesés előtt is egészséges. A helyes táplálkozás szabályait nem mindenki ismeri pontosan. Jelenleg Magyarországon szinte minden élelmiszer évszaktól függetlenül mindig kapható, de azok vitamintartalma nem ismert, mert sok közülük mesterséges körülmények között termelt, erősen vegyszerezett. A nem szabadföldi zöldségek közel sem tartalmaznak annyi létfontosságú anyagot, mint a dömpingben, szezonjában termelt társaik. A primőrök vitamintartalma nem is közelíti meg a szabadban termő zöldségekét. Ezért azokban az időszakokban, amikor a szervezet fokozott igénybevételnek van kitéve, mint a terhesség és szoptatás alatt, csak a táplálkozás nem pótolja a szervezet vitamin és ásványianyag igényét, hanem a terhesek igényének megfelelően összeállított vitaminkészítménnyel ki kell egészíteni.
Különösen igaz ez az őszi, téli és a korai tavaszi időszakokban. Sokan nem is tudatosan táplálkoznak, hanem sok, úgynevezett üres kalóriát, fehér kenyeret, cukrot, tésztát esznek, melyek nem fedezik a terhesség alatt megnőtt vitaminszükségletet. Ezért valamelyik gondosan összeállított terhességi vitamint mindenképpen érdemes ajánlani a kismamáknak. A szülészeti gyakorlatban szinte mindig javasoljuk is a preconcepcionális felkészülésnél és terhesség alatt.
Az biztos, hogy a “nem mindig a több a jobb” elvét kell követni, mert az emberi szervezetben a vitaminokra vonatkozóan az ún. “minimum törvény” működik, mely azt jelenti, hogy a legkisebb mennyiségben bevitt vitamin arányában szívódik fel az összes többi. Másrészt az egészségesen táplálkozó nőknek nincs szüksége a teljes napi vitminszükséglet pótlására egy tablettában, hiszen az élelmiszerekkel felvett vitaminok felszívódása és hasznosítása sokkal jobb mint a mesterségesen előállított vitaminoké. A terhesek százalékánál nincs vashiány, melyet a trimeszterenként végzett ferritin vizsgálattal lehet ellenőrizni. Ha szükséges, csak akkor egészítsük ki vassal. A terhesség első 12 hetében sokan küzdenek hányingerrel, amelyet a vas-sók adása rosszabbít, mert irritálja a gyomor nyálkahártyát. Tehát ha valakinek nincs vashiánya, preventíve ne szedjen vasat.
A vegyes táplálkozással a megfelelő mennyiségű A vitamint előanyag formájában beviszik a szervezetbe, ugyanakkor a mellette adott A vitamin a K vitamin felszívódását gátolhatja, sőt túladagolva akár teratogén lehet.
Nem ugyanarra a vitamin mennyiségre van szükség a terhesség első trimeszterében, mint a második két trimeszterben. A terhesség különböző időszakaiban a vitaminok felszívódási módja sem azonos. Míg a terhesség elején inkább a passzív transzport, a második felében inkább az aktiv transzport érvényesül, így a zsírban oldódó vitaminok inkább a 20-40. hét között tudnak jobban felszívódni, míg a vizben oldódóak inkább a terhesség első 20. hetében.
Ennek megfelelően egyénre szabottan kell vitaminkészítményt javasolni, és a terhességi koroknak megfelelően lehet váltani is. Összefoglalva, a helyes és egészséges táplálkozás preferálása lenne a szülészek feladata, mely a vitaminigényt fedezné a terhesség alatt, azonban a terhesek jelentős része ezzel nincs tisztában és az évszakok is befolyásolják az élelmiszerekhez való hozzáférés lehetőségét, ezért a szülészeti gyakorlatban érdemes javasolni a megfelelő vitaminpótlást.
Dr. Szőczei Beáta
Szt. István Kórház, Budapest
Szülészeti-Nőgyógyászati osztály
(vezető: Dr. Siklós Pál)
Forrás: HáziPatika.com