Egyéb

Fitneszteremben nagy pocakkal?

Ha a várandósság előtt is sportoltál, akkor problémamentes terhesség esetén minden további nélkül folytathatod. Természetesen csak kismamatempóban! Semmi veszélyes ugrándozás, megerőltető súlyzózás.
2012. Január 19.

Ha az orvosod valamilyen ok miatt nem javasolja, vagy éppen tiltja a sportot, akkor bírd ki, és ne menj le az edzőterembe.

Lájtos mozgás

Létezik egy sor olyan mozgásforma, amely kifejezetten javasolható kismamáknak, ilyen a jóga, a kismamatorna, a vízi torna és az úszás is. Ha ezek nem jöhetnek szóba, sétálgass nagyokat, jó időben, jó levegőben szippantsd tele a tüdődet friss levegővel. A séta legyen tempós, jóleső, de nem megerőltető, kellemesen fáradj el a végére. Kirándulásra, túrára mindig vigyél magaddal elegendő folyadékot és ennivalót is, így megelőzheted, hogy leessen a vércukorszinted – javasolja Miasnikov Tímea mozgásterapeuta és egészségtréner.Nem szabad olyan sportot űzni – még ha képesnek is érzed rá magad -, amely veszélyes lehet, mert megütheted magad, rázkódással, ugrálással jár. Sőt csapatsportokat sem, mert véletlenül fellökhetnek, megüthetnek, eltalálhat a labda. Olyan sport is kerülendő, ahol nagy fizikai erőkifejtésre van szükség, vagy fontos szerep jut az egyensúlyozásnak.

Mit szabad és mikor?

Az egészségtréner azt javasolja, hogy a várandósság alatt ne válassz új mozgásformát. Nem ekkor kell a képességeidet fejleszteni vagy új sporttal ismerkedni, még akkor sem, ha úgy döntesz, hogy ha eddig nem is, de mostantól a baba érdekében mozogni fogsz. A cél, hogy megtartsd a jelenlegi kondíciódat, ennek érdekében leginkább a második trimeszterben kezdj el kismamatornát, jógát, úszást vagy stretchingmozgást végezni. Tímea szerint nagyon fontos, hogy az első három hónapban mindenképpen kerüld az alhasi vérbőséget okozó, rázkódással járó sportokat, például a futást. Miután ez a beágyazódás időszaka, akár vetéléssel is járhat egy-egy megerőltető mozgásforma. Az első trimeszter a kíméletességről szóljon! A 12. hét után bármilyen ajánlott mozgást is választasz, legalább egyszer konzultálj szakemberrel, gyógytornásszal, aki megmutatja a helyes mozgásformákat. A pocak növekedésével bizonyos testhelyzeteket kerülnöd kell majd, és az egész várandósság alatt nem ajánlatosak azok a gyakorlatok, ahol feszülhet a has, és kerüld a hanyatt fekvést is, mert megnyomhatsz bizonyos artériákat. A cél elsősorban a mell- és a hátizmok erősítése legyen. Az edzőtermet és a súlyzózást jobb, ha elfelejted a kilenc hónapra!

Fitneszteremben nagy pocakkal?

Szülés után

Akár még a szülés napján is mozoghatsz – ha van hozzá kedved. Ebben az utolsó időszakban érdemes elsajátítani a jó légzés- és relaxációs technikát, ez sokat segít a szülés alatt – mondja Tímea. Szülés után az első hat hétnek a pihenésről kell szólnia, majd ha a hathetes kontrollon szabad utat kapsz, akkor indulhat újra a mozgás – apránként. A hatodiktól a tizenkettedik hétig, vagyis a baba három hónapos koráig otthon tornázz, lassan próbálj visszarázódni, majd ezután kezd újra a csoportos órák látogatását. A Pharmaton Matruelle ideálisan kiegyensúlyozott összetétele vitaminokat, ásványi anyagokat és tápanyag-mikroösszetevőket, továbbá folsavat és omega-3 (köztük DHA) zsírsavakat tartalmaz, amelyek összhangban vannak az anya és a gyermek igényeivel mindegyik szakaszban, a gyermek tervezésétől a szoptatási időszak végéig. Csupán napi egy kapszula optimális mennyiségben tartalmazza azokat az összetevőket, melyek segítenek fenntartani szervezetünk megfelelő vitamin-, ásványianyag-, nyomelem- és omega-3-zsírsavszintjét, így adagolása kényelmes.

A Pharmaton Matruelle lágyzselatin-kapszula étrend-kiegészítőként kapható a patikákban.