Egyéb

Gyermekvédő D-vitamin-bomba

Gyümölcsök, C-vitamin, higiénia, szellőztetés, mozgás - számtalan jótanácsot olvashatunk a téli időszakban, amelyek segíthetnek megelőzni az ilyentájt jellemző betegségeket. A legtöbb szülő azonban megfeledkezik egy fontos tényezőről, a D-vitaminról.
2014. Február 17.

Szinte minden kisgyermekes család heti terveit rendszeresen romba dönti egy-egy váratlan torokgyulladás, influenza, hurutos köhögés. Főként télen jellemző ez, amikor a kicsik könnyen megfáznak, és gyermekközösségben vagy akár a villamoson is pillanatok alatt összeszedik a kórokozókat. Ilyenkor be kell vetni a nagyszülőket, vagy ha ők nem tudnak segíteni, bébiszittert kell fogadni. Ez utóbbi miatt nemcsak a tervezett programokat kell újraszervezni, hanem a családi büdzsét is. Mint minden más kór, a tipikus téli megbetegedések ellen is a megelőzés a leghatékonyabb védekezés.

A szervezet védekezőképessége csecsemő- és kisgyermekkorban alakul ki: ebben a korban a minket érő hatások befolyással vannak arra, hogy később mennyire leszünk fogékonyak a betegségekre, és milyen gyorsan tudunk majd kilábalni belőlük. Érdemes folyamatosan ügyelni a kicsi D-vitamin-szintjére, kutatások bizonyítják ugyanis, hogy a napfényvitaminnak is nevezett molekula nagy segítség az influenzajárványra való felkészülésben, de a felsőlégúti megbetegedések elleni harcban is hatékony eszköz.

A Massachusetts General Hospital szakembereinek vizsgálata* szerint az újszülöttek D-vitamin szintje befolyásolhatja például a gyermekkori légzőrendszeri megbetegedések kialakulásának valószínűségét és a kora gyermekkori asztmás légzés megjelenésének gyakoriságát is. Több szakember tapasztalata szerint kisebb eséllyel fertőződnek meg influenzával a megfelelő D-vitamin-szinttel rendelkező gyerekek illetve könnyebben vészelik át a betegségeket**. A téli hónapokban éppen ez a leggyakoribb megbetegedés, és egy kutatás*** szerint Magyarországon a gyermekek normál étkezésük során az ajánlott D-vitamin kevesebb mint 2-4 százalékához jutnak hozzá.

“Télen ráadásul a D-vitamin képződéshez szükséges napfény is hiányzik, részben a borús időjárás miatt, részben pedig azért, mert a hidegben kevesebb időt töltünk a friss levegő. A szervezet D-vitamin-raktárai néhány hét alatt teljesen kiürülnek” – mondja Dr. Király Balázs házi gyermekorvos, a Felelős Szülők Iskolájának egyik szakértője, aki rendelőjében azt tapasztalta, hogy az elmúlt hetekben idén is jelentősen megnőtt a felső légúti megbetegedések száma a kisgyerekek körében. Ennek oka részben az, hogy a szülők megfeledkeznek arról, mennyire fontos a megfelelő mennyiségű D-vitamin.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a D-vitamin-tartalmú ételek – a tojás, a halolaj, az élesztő, a gomba vagy éppen tengeri halak – nem tartoznak a gyerekek kedvencei közé. “A megfelelő mennyiségű D-vitamint ráadásul lehetetlen csupán táplálkozás útján a szervezetbe juttatni. A gyerekek nem fognak megenni naponta több tojást, nagy mennyiségű halfilét és halmájat, de gombát sem” – teszi hozzá Dr. Király Balázs. A szakember éppen ezért arra hívja fel a figyelmet: a napfényvitamin hiányát a felsorolt ételek mellett mindenképpen érdemes D-vitamin tartalmú junior gyerekitalokkal is pótolni.

* Forrás: http://news.harvard.edu/gazette/story/2012/08/vitamin-ds-impact-on-infection/

** Forrás: Dr. Takács István interjú, RTL Klub Híradó 2013.02.13.

*** Forrás: Magyar Gyermekorvosok Társasága és Nutricomp Bt. kisgyermek tápanyagbeviteli országos reprezentatív kutatás, 2010