Egyéb

Hidegre tett petesejtek: újabb jégbe zárt lehetőség?

A közhiedelemmel ellentétben a petesejtfagyasztás nem a nők újabb mentsége arra, hogy a gyermekvállalást még jobban kitolhassák, hanem egy lehetőség, amit különféle élethelyzetekben érdemes lesz kihasználni.
2010. Június 21.

A spermium és az embriók után a petesejt volt az utolsó emberi képlet, amit a tudomány fagyasztva próbált tartósítani. Mi ennek az oka?

Az embriológia célja először az volt, hogy minél “jobb” embriót tudjon létrehozni. Aztán a fő szempont az volt, hogy a sejtek minél jobban megtermékenyüljenek, hogy minél tovább tudjuk nevelni őket. Amikor a terhességi arány megfelelő volt, és már nagyon szép blasztocisztákat, vagyis ötödik napos embriókat tudtunk tenyészteni, azokat szükség szerint fagyasztani, akkor felmerültek újabb igények, így a petesejt fagyasztásának lehetősége is.

Tudni kell, hogy alapvetően nem azért próbálkoztak a petesejtfagyasztással, mert tendencia, hogy a gyermekvállalás kitolódik, hanem főleg onkológiai problémák miatt, melyeknél fontos volt, hogy a kezelések után a reproduktív képesség is megmaradjon.

Mikor lehet még szükség erre az eljárásra?

Ha úgy alakul, hogy egy hölgynek nagyon sok petesejtje van, és azt mondja, hogy jobban érezné magát, ha nem embrió várakoznia a fagyasztóban, hanem a petesejtjei, akkor egyrészt könnyebben tudná felajánlani másoknak, másrészt az esetleges megsemmisítés sem akkora lelki teher, mint az embriók esetében lenne.

Előfordul, hogy valaki a reprodukciós kezelés során túlzottan reagál a hormonokra, és abban a ciklusban az embrió már nem ültethető vissza. Ilyen esetben szóba jöhet a petesejtfagyasztás, majd a következő ciklusban megtörténhet a beültetés.

Megtörténhet, hogy a férfi nem tud leadni adott napon megfelelő ejakulátumot, a leszívott petesejt viszont néhány óra alatt megöregszik. Ha akkor nem termékenyítjük meg, felesleges volt a procedúra, és a női ivarsejt kárba vész, ha nem fagyasztjuk le.

Olyan is lehet, hogy a férfi spermiumképe annyira rossz, hogy a megtermékenyítés napján nem találunk benne életképes spermiumot – ilyenkor is megoldás, ha a petesejtet inkább lefagyasztjuk addig, amíg a férfi problémáit kezelik.

Hogyan zajlik a női ivarsejtfagyasztás?

Petesejt-fagyasztásA petesejt fagyasztásnak két technikája van, a lassú és a gyors fagyasztás (vitrifikáció). Ezt a két technikát használják az intézetek a spermium- és az embrió fagyasztásakor is. A lassú fagyasztás lényege, hogy az oldatot fagyáspontig (-7 Celsius) lassan, és utána szépen fokozatosan automatizált rendszerben, nitrogén adagolásával hűtjük, majd átkerül a nitrogénes tárolóba, ahol -196 Celsius fok van.

Az embriológia azonban a vitrifikáció irányába tolódik, és az állatkísérletek is ezt a technikát igazolják. A vitrifikáció során a sejtekből nagyon gyorsan kivonjuk a vizet, majd gyorsan pótoljuk, így a víz nem tud kifagyni, nem károsodik a sejt zónája, azaz visszaengedés után nagyobb az esély az életben maradásra.

Hazánkban eddig egy intézetnek engedélyezték a petesejtek fagyasztását, de felhasználni még ezeket sem lehet. Az eljárásban ma az olaszok, a kínaiak és a spanyolok járnak az élen, és több országban már petesejtbank is működik. Ez nálunk ugyan még csak a jövő, de ha a törvény engedi, a CIRIS-t nem fogja felkészületlenül érni, az ehhez szükséges elméleti és gyakorlati tudást megszereztük.

Milyen a sikeres terhességek aránya és a túlélési arány a fagyasztott petesejtek esetén?

A petesejt fagyasztása alapvetően egy szelekció. Amelyik sejt túléli, az valószínű olyan jó minőségű, hogy legalább olyan terhességi arányt lehet vele elérni, mint a “friss” petesejtek esetén.

A petesejtek minősége azonban különböző, ahogy azok a nők is más-más adottságokkal rendelkeznek, akik fagyasztatni szeretnének, ezért rengeteg tényezőn múlik a sikeresség. Itt több adatot is figyelnek az embriológusok: a megtermékenyítési rátát, a terhességeket és az élve szülések arányát. A túlélési arány vitrifikáció esetén jobb a lassú fagyasztáshoz képest, akár 80-90 százalék is lehet, a fertilizációs ráták a frissen nyert vagy lassú fagyasztással megőrzött petesejtekével egyeznek meg.

Mik a petesejtfagyasztás korlátai?

A kor előrehaladtával a petesejt minősége romlik, így 35-40 éves kor felett inkább embriót érdemes már fagyasztani. Jelentős korlát az, hogy felengedés után legfeljebb néhány óránk van a megtermékenyítésre, mert a petesejtek hamar elöregszenek. Ez egy gyors technika: egy helyen kell történnie a fagyasztásnak, a felengedésnek és a megtermékenyítésnek is. Ez nem lehetetlen azonban: a technika adott, és nem különbözik azoktól az eljárásoktól, amit eddig az embriókkal, spermiumokkal végeztünk. A külföldi kollégákkal is aktív az együttműködés, folyamatosan segítjük egymás munkáját.