Egyéb

Influenza – védjük meg a legkisebbeket!

A 6 hónapnál fiatalabb csecsemők talán a legvédtelenebbek az influenzával szemben, hiszen ők még nem kaphatnak influenza elleni védőoltást. Mit tehetünk, hogy elkerüljük a fertőzést? Hogyan viselkedjen a család ahhoz, hogy a babát védje a vírustól?
2010. Október 18.

A legnagyobb védelmet a vírusmentes környezet jelentené, de ennek létrehozása gyakorlatilag lehetetlen.

Hogyan óvhat a család?

Járványos időszakban gyakorlatilag minden, és mindenki potenciális fertőzésforrásnak minősül: az apuka számos emberrel találkozhat a munkahelyén, a nagy testvér óvodába vagy iskolába jár. Ezekben a közösségekben nagy eséllyel van olyan ember, aki hordozza, illetve terjeszti a vírust. A tömegközlekedési eszközökön utazva, vagy akár egy bevásárlás során is könnyűszerrel fertőződhet bárki. A beteg családtag pedig a baba szempontjából jelentős veszélyforrás lehet, ezért elsődleges célnak kell tekinteni, hogy megelőzzük a családtagok megbetegedését. A prevenció leghatásosabb eszköze a nagyobbak esetében az oltás, ezért ez minden családtag számára, kortól és egészségi állapottól függetlenül ajánlott.

Az idén forgalomba kerülő oltóanyagnak előnye, hogy a szezonális influenza törzsek mellett, a tavalyi világjárványt okozó H1N1 elleni törzset szintén tartalmazza, ezért nincs szükség két különböző oltásra.

Az influenzát nem kezelni, hanem megelőzni kell!

Az influenza elleni védőoltást gyakorlatilag mindenki ismeri. Az oltás számos előnyét számbavéve meglepő, hogy a felnőttek csupán töredéke (17%) kapott korábban influenza elleni védőoltást, és annak ellenére sem élnek a lehetőséggel, hogy az elmúlt öt évben közülük minden harmadik átesett (akár több alkalommal is) influenzás megbetegedésen. Az oltásokkal szembeni ellenérzést tükrözi az is, hogy a szülők 65%-nem adatott be gyermekének semmilyen oltást a kötelezőeken kívül. Az influenza elleni immunizációs lehetőséget annak ellenére sem használják ki, hogy az elmúlt öt évben a gyerekeik csaknem fele (44%), átlagosan háromszor lett influenzás.

Érdekes tény, hogy a kullancs által terjesztett vírusos agyhártyagyulladást sokkal fenyegetőbbnek érzik, mint az influenzát, pedig Magyarországon összesen 40-50 kullancs-encephalitises esetet regisztrálnak évente, egy komolyabb influenzajárványban viszont akár több tízezren is megbetegedhetnek, és egy súlyosabb influenzás megbetegedés kapcsán az encephalitishez hasonlóan komoly szövődmények léphetnek fel.

Ha a családunkban pici baba él, nem legyinthetünk az influenzára. Nem szabad abban bízni, hogy a család egyetlen tagja sem kapja el a vírust, vagy ha mégis, akkor majd a szomszéd szobában meleg teával és vitaminokkal gyorsan átvészeli a fertőzést. A betegséget nem kezelni, hanem megelőzni kell!

Mire figyeljünk még?

A baba környezetében élőknek akkor is oda kell figyelniük az általános higiénia betartására, ha már megkapták az oltást, hiszen például a kézen, a ruhákon is hazahozhatjuk a kórokozót. Járvány idején kerüljük a zsúfolt helyeket, a tömegközlekedési eszközöket, és a bevásárlóközpontokat. Minél több ember zsúfolódik viszonylag kicsi és zárt térbe, annál biztosabb a vírus terjedése. Gyakran mossunk kezet meleg vízzel és szappannal, kiváltképpen akkor, ha kisbaba van a környezetünkben. Érdemes elkerülni az üdvözléskor szokásos puszit, vagy kézfogást. Gyakran tisztítsuk meg a rendszeresen használt tárgyakat, a sokak által érintett felületeket (például kilincs, számítógép billentyűzete), szellőztessünk rendszeresen, és kerüljük a betegekkel való közvetlen kapcsolatot.