– Persze csak akkor, ha nem kellene rajta osztozni a kórház többi osztályával – teszi hozzá dr. Barcza István osztályvezető főorvos. – Az, hogy legyen a kórháznak kellő számú aneszteziológusa, és bármikor kaphasson epidurális fájdalomcsillapítást a szülő nő, már olyan merész álom, hogy egyelőre nem is szerepel a kívánságlistán. Az viszont igen, hogy a közeljövőben nyissanak olyan gyermekágyas szobát, ahol az apa is bent maradhat a családjával.
A szülészetre jellemző, hogy a dolgozók figyelnek az anyák igényeire.– Nálunk semmi nem tilos! – mondja a főorvos, majd gyorsan hozzáteszi: – Egyvalami mégis: a dohányzás!A megengedő hozzáállás a gyakorlatban azt jelenti, hogy az anyákat tájékoztatják a lehetőségeikről. Első szülés alkalmával javasolni fogják a gátmetszést, de joguk van másként dönteni. A vajúdás alatt a kismama sétálgathat, hozhat be magával homeopátiás szereket, illatgyertyát, masszázsolajat, a hosszúra nyúló vajúdás alatt egy keveset ehet-ihat. Ülhet a labdán is, de más alternatív lehetőség nem áll rendelkezésre.Az apát szívesen látják a szülésnél, ha részt vett felkészítő tanfolyamon, vagy legalább a szülést vezető orvos, illetve szülésznő tájékoztatta a legfontosabbakról.A császármetszést lehetőleg spinális érzéstelenítésben végzik, sima szülésnél azonban EDA-ra csak abban az esetben van lehetőség, ha előre megbeszélik az aneszteziológussal. Egyébként pedig fájdalomcsillapító kúpot kapnak, ami elősegíti a méhszáj tágulását, s ezzel gyorsul a szülés folyamata. A szülés alatt végig CTG-készüléken követik a baba életfunkcióit.
Amikor megszületik az újszülött, lehetőleg rögtön mellre teszik, majd ellátják, és utána még együtt lehet a család a szülőszobában. A kisbabák életük első két óráját inkubátorban töltik, ezután kerülnek a kiságyba édesanyjuk mellé. Az anyukák minden segítséget megkapnak a gyermekágyas napok alatt. Pelenkázni is megtanítják őket, és ami a legfontosabb, a kórházi védőnő segít a szoptatásban, ha nem megy azonnal zökkenőmentesen.
Tények, adatok:
A kórházban 638 gyerek született 2009-ben.
A császármetszés aránya 25 százalék.
Egy kétágyas és egy egyágyas, hagyományos szülőszoba van.
Szülésznő- és orvos választás lehetséges.
A beöntés, borotválás, gátmetszés megbeszélés tárgyát képezi.
Sima szülés után a negyedik, császármetszés után a hatodik napon mehetnek haza.
A beteg vagy koraszülött babákat Győrbe viszik további kezelésre, megfigyelésre.
A gyermekágyas osztályon két négyágyas és két kétágyas fürdőszobás kórterem áll rendelkezésére. Mindegyiket felszerelték televízióval és hűtőszekrénnyel is.
Minden kórterem rooming-in rendszerben működik, de aki pihenni szeretne, beadhatja kisbabáját az újszülöttrészlegre.
Egyágyas, fizetős szoba nincs.
A terhesgondozás a vidéki háziorvosi és védőnői hálózattal karöltve működik a kórházban.
A gyermekágyas kórtermekben nem lehet látogatni.
A kórház honlapját itt találod!