Kamasz

Irány a felsőoktatás! – Íme, minden, amit egy felvételiző diáknak meg kell csinálnia február 15-én éjfélig

Február 15-én éjfélig jelentkezhetnek a felvi.hu-n azok középiskolások, akik szeptembertől a felsőoktatásban szeretnék folytatni tanulmányaikat. Mutatjuk, hogyan zajlik a jelentkezés, és összeállítottuk a felvételi eljárás menetrendjét is.
2023. Február 06.
felvételi jelentkezés
Fotó: Getty

A magyarországi felsőoktatási felvételi eljárás egy elektronikus felületen, a felvi.hu E-felvételi szolgáltatásán keresztül zajlik. Javasoljuk, hogy – ha még nem tetted meg – mentsd le a könyvjelzőid közé!

Ezekre lesz szükséged

E-mail cím: Olyan e-mail címet adj meg, amit rendszeresen tudsz ellenőrizni, hiszen az Oktatási Hivatal valamennyi értesítést és felszólítást ide fog küldeni.

Ügyfélkapu: Mivel az adatfeltöltés végén hitelesítésre lesz szükséged, így Ügyfélkapuval is rendelkezned kell. Ilyet személyesen a kormányablakban, okmányirodában, a NAV kiemelt ügyfélszolgálatain vagy elektronikus úton – arcképes azonosítás után, illetve E-személyi segítségével – a magyarorszag.hu honlapon létesíthetsz.

A regisztrációdat követően az első belepéskor a rendszer automatikusan küld egy biztonsági kódot a megadott e-mail fiókba. Ezt szintén mentsd el, mert minden bejelentkezéskor szükséged lesz rá. 

A jelentkezéssel egyidejűen egy felvételi azonosító számot is kapsz a visszaigazoló levélben, amivel nyilvántartásba vesznek – a későbbi adategyeztetések és egyéb ügyintézések során erre kell majd hivatkoznod (ezt a számot egyébként a felület fejlécében folyamatosan láthatod majd).

Az első lépések

Először a legfontosabb személyes adatokat, a lakcímedet és az értesítési címedet kell megadnod, majd a jelentkezési helyek (intézmény, kar, szak, valamint képzési szint) rögzítése következik.

Mire figyelj itt nagyon?

Először is a határidőre, hiszen február 15. után már nem jelölhetsz meg új képzést. A felsőoktatási felvételi eljárásban maximum hat jelentkezési helyet adhatsz meg, és az a jelentkezési hely (képzés) kerüljön az első helyre, ahová a leginkább szeretnél bekerülni!

A jelentkezési helyek felsorolásakor tartsd szem előtt, hogy a későbbiekben új képzés rögzítésére nem lesz módod, csak a sorrenden változtathatsz július 12-ig, illetve visszavonhatsz jelentkezési helyeket.

Fontos tudni azonban, hogy amennyiben ugyanazon intézmény, kar, szak valamint képzési szint mindkét – állami ösztöndíjas és önköltséges – finanszírozási formáját megjelölted, akkor ez egyetlen helynek számít.

Hová fognak felvenni?

Egy felsőoktatási felvételi eljárásban a jelentkezőket csak egyetlen helyre vehetik fel, méghozzá a jelentkezési sorrend legelső olyan helyére, ahol a felvételi összpontszáma elérte, vagy meghaladta az adott jelentkezési hely felvételi ponthatárát.

A jelentkezési sorrend kialakítását követően kerülhet sor a középiskolai tanulmányaid rögzítésére.

Ezeket töltsd fel!

tanulmányi pontok számításához meg kell adnod öt középiskolai tantárgy eredményét (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, egy választott idegen nyelv és egy választott természettudományos tantárgy), valamint itt kell rögzítened az érettségid eredményét is. Természetesen azok, akik idén fognak érettségizni, a vizsgák után, július 12-ig kell, hogy pótolják ezt.

A felvételi pontszámítás (azaz a tanulmányi és többletpontok) alapjául szolgáló valamennyi dokumentumot csatolnod kell a jelentkezésedhez.

Ezeket a dokumentumokat készítsd elő:

  • középiskolai bizonyítvány
  • középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél
  • képesítő bizonyítvány
  • az érettségi vizsgatárgy-megfeleltetési kérelem
  • OKJ bizonyítvány
  • felsőfokú végzettséget igazoló oklevél, oklevélmelléklet, valamint leckekönyv

 A többletpontok számításához igazolnod kell:

  • a nyelvtudást 
  • a tanulmányi és művészeti versenyeredményeket
  • a sporteredményeket
  • a hátrányos helyzetet
  • a fogyatékosságot
  • a gyermekgondozás tényét
  • az önkéntes katonai szolgálatot

Vannak azonban olyan adatok (például államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványok), amelyeket az Oktatási Hivatal az elektronikus közhiteles nyilvántartásból veszi át, ezeket nem kell feltöltened.

Ne feledd, hogy úgynevezett intézményspecifikus dokumentumokat (pl. orvosi alkalmassági vizsgálat, motivációs levél, szakmai tevékenység igazolása…) is kérhetnek tőled az egyes intézmények. Ezeket, valamint a felvételi eljárás kiegészítő díjának igazolását szintén csatolnod kell majd a jelentkezésedhez.

A jelentkezési határidőt követően megszerzett dokumentumok a felvételi eljárás folyamán legkésőbb 2023. július 12-ig pótolhatók.

3 fontos tipp a dokumentumok feltöltéséhez

  1. A dokumentumokat jpg vagy pdf formátumban töltheted fel.
  2. Ügyelj rá, hogy a hitelességet bizonyító valamennyi dátum, pecsét és aláírás jól látható legyen!
  3. Elektronikusan aláírt dokumentum esetében csatold az aláírás hitelességét igazoló tanúsítványt is!

Ennyibe kerül

A felsőoktatási felvételi eljárás során három jelentkezési helyre adhatod be ingyenesen a kérelmedet, a további jelentkezési helyekért 2000-2000 Ft kiegészítő díjat kell fizetned. Amennyiben ezt elmulasztod, kizárnak az adott helyről. A fizetés határideje szintén 2023. február 15.

Ne felejtsd el a hitelesítést!

Az űrlapok kitöltését, a meglévő dokumentumok feltöltését, valamint a szükséges eljárási díjak befizetését követően fontos, hogy a jelentkezésedet az Ügyfélkapudon keresztül hitelesítsd is, hiszen enélkül érvénytelen lesz. Ha már hitelesítetted a jelentkezésedet, de a későbbiekben még módosítod az adataidat, vagy további dokumentumokat töltesz fel, akkor ezt újra meg kell tenned.
Az elektronikus jelentkezés és hitelesítés után a kérelmed bekerül a központi nyilvántartásba, innentől csak annyi a dolgod, hogy figyeled az e-mail fiókodat és a határidőket.

A legfontosabb dátumok

  • Április 20-ától indul az E-felvételi ügyintézés. A jelentkezéssel kapcsolatos kérelmed alakulását folyamatosan nyomon követheted az E-felvételi felületén.
  • Június 28-áig küldi ki a hiánypótló felszólításokat az Oktatási Hivatal.
  • Július 12-ig töltheted fel a még hiányzó adatokat és dokumentumokat, valamint eddig változtathatsz a sorrenden.
  • Július 18. Ha a felvételi eljárás évében szereztél külföldi érettségi bizonyítványt, akkor ezen a napon töltheted fel utoljára ezt.
  • Július 26. A felvételi menetrend egyik legizgalmasabb pontja, amikor kihirdetik a felvételi eredményeket, vagyis a diákok megismerhetik a ponthatárokat.
  • Augusztus 5-ig előreláthatóan megkapod az Oktatási Hivatal határozatát e-mail-ben,
    augusztus 8-ig pedig a felsőoktatási intézmények is kiküldik a felvételi határozatot számodra. Ha korábban megadtad a mobilszámodat, akkor sms-t is kapsz a döntésről.

Végül, ha jogorvoslati kérelemmel szeretnél élni, akkor figyelj rá, hogy ezt a döntés közlésétől számított 15 napon belül teheted csak meg.

Ha elakadnál, akkor az alábbi elérhetőségek valamelyikén veheted fel a kapcsolatot az Oktatási Hivatal ügyfélszolgálatával.

Forrás: felvi.hu, HVG Diploma 2023