Kisgyerek

Érzelmekről a kisgyerekek nyelvén – öt könyv az érzésekről

Az érzelmi intelligencia játékokkal is fejleszthető, és a mesélésnek, olvasásnak is szerepe lehet abban, hogy még jobban megismerje a különféle érzéseket a kisgyerek. A következő könyvek kifejezetten az érzelmekről szólnak.
2025. Június 07.
anya kisgyerekkel olvas

(Kép forrása: Getty Images)

Az érzelmi intelligencia egy tanult képességünk, ami a saját és mások érzelmeinek felismerését, beazonosítását és megfelelő kontrollálását jelenti. Az érzelmi intelligencia formálódása már babakorban elkezdődik, hiszen már az minta a kicsiknek, ahogyan az igényeire, sírására reagálnak a szülei. Később pedig tudatosan fejleszthető többek között különféle játékokkal, és persze a közös meseolvasással is. Ehhez szinte bármilyen történet megfelelő, ha elbeszélgetünk közben a szereplőkről, hogy mit miért csinálhattak, hogyan érezhetik magukat, és mi ennek az oka. De vannak olyan gyerekkönyvek, könyvsorozatok is, amik kifejezetten az érzésekről szólnak. Ezek közül ajánlunk néhányat!

 

(Kép forrása: animuscentral.hu)

(Kép forrása: animuscentral.hu)

Katie Daynes: Mik azok az érzések?

Mi tesz minket boldoggá? Miért vagyunk szomorúak vagy aggódunk? Mitől leszünk dühösek? És úgy egyáltalán: mik azok az érzések? (És hogyan is kezelhetjük azokat?) Katie Daynes: Mik azok az érzések? című, aranyos állatokkal illusztrált kukucskálós könyvéből ezekre a kérdésekre kaphatnak választ a kisgyerekek. Az izgalmas, kihajtható részletekkel gazdagított könyvet 3 éves kortól ajánlják. A kinyitható ablakokon kérdéseket találtok, mögöttük pedig olyan válaszokat, amik közelebb visznek az érzések felismeréséhez, megértéséhez, és arról is hasznos ismeretet adnak át a kicsiknek, hogy hogyan lehet kezelni egy-egy nagyobb érzést. Például, hogy mit tehetünk, ha dühösek vagyunk, mit csináljunk, ha szomorúak lettünk, vagy mi segíthet, ha aggódunk.

 

 

(Kép forrása: pagony.hu)

(Kép forrása: pagony.hu)

Shona Innes: Ölelj meg! sorozat

Agócs Írisz csodaszép rajzai gazdagítják Shona Innes: Ölelj meg! sorozatának könyveit, nyuszik, macik, kisegerek, és más kedves állatok. A szerző pszichológus, aki több évtizede segít gyerekeknek és felnőtteknek. A könyvsorozat a kisgyerekek számára készült, és olyan témákkal foglalkozik, mint az érzelmes hullámzása, a különféle érzések – a szeretet, a rosszkedv, a harag –, a család, a barátság vagy éppen a veszteség, mindezt az ő számukra érthető nyelven. A 2-5 éves korosztálynak ajánlják a könyveket.

 

 

 

(Kép forrása: labirintuskiado.hu)

(Kép forrása: labirintuskiado.hu)

Anna Llenas: A színszörny

Anna Llenas: A színszörny című könyve főként a 3-6 éves korosztály számára ajánlott (de ennél idősebbeknek is érdekes lehet). Különlegessége, hogy szerzője művészetterapeuta és illusztrátor, akinek kifejező rajzai segítenek megismerni az egyes érzéseket, amik különböző színekben jelennek meg a könyvben. A főhős, a színszörny esetében viszont alaposan összekuszálódtak, ezért meg kell tanulnia, hogyan tehet rendet a boldogság, a szomorúság, a düh, a félelem és a nyugalom között. Hogyan lehet ezeket felismerni és szabályozni? Ebben is segít a könyv.

 

 

 

 

(Kép forrása: scolar.hu)

(Kép forrása: scolar.hu)

Aurélie Chien Chow Chine: Gaston érzelmei sorozat

Nagyon aranyos a főszereplője Aurélie Chien Chow Chine: Gaston érzelmei könyvsorozatnak, egy kis fehér unikornis, akinek van egy különleges tulajdonsága: a sörénye színe meg tud változni, és mindig az aktuális érzéseihez köthető színben pompázik. Ebben a könyvsorozatban minden érzelemnek külön színe van, és mindegyik kötet ezek közül foglalkozik valamelyikkel. Köztük vannak olyan alapvető érzések, mint a boldogság, a düh, a szomorúság vagy a félelem, de olyan összetettebbek is, mint az unalom, a türelmetlenség, a büszkeség, az önbizalom, a duzzogás, a szerelem, a féltékenység. A könyvek mindegyike Gaston egy-egy kalandját meséli el, amik segítenek jobban megérteni az adott érzéseket, és mellé a grafikus és óvodai relaxációs terapeuta szerző légzőgyakorlatokat is ajánl, amik még közelebb tudnak vinni ehhez. A 3-7 éves korosztálynak ajánlják a könyveket.

 

 

(Kép forrása: manokonyvek.hu)

(Kép forrása: manokonyvek.hu)

Komjáthy Zsuzsa: Zöldfülű Barátság

Komjáthy Zsuzsa: Zöldfülű Barátság című könyvének főhőse Tapsi Ropi nyuszi, átlagos gyerek, aki gyakran lámpalázas, és szinte mindig összegabalyodik a nyelve, ha megijed valamitől. Emiatt a beképzelt Hiúz Dzsina csúnyán kicsúfolja… A szomorú Ropi a tiltott Vaderdőbe menekül, ahol egy elsőre félelmetesnek tűnő, látszólag szörnnyel találkozik, Dinó Titivel. Akiről kiderül, hogy mégsem olyan ijesztő. A meseregényben a konfliktus és a megoldás során különféle érzelmek jelennek meg, mint a félelem, az öröm, a szorongás, a magány vagy a harag, és a könyv segít abban, hogyan lehet elfogadni a nehéz, negatív érzéseket, és hogyan küzdhetünk meg ezekkel. Például egy barát segítségével.