Kisgyerek

Hangosmese: ezeknek a gyerekeknek előnyös

Hangosmese vagy hangoskönyv – sok helyzetben és sok gyereknek előnyös megoldás, de nem összevethető a hagyományos könyvekkel. Mutatjuk, kiknek nagyon hasznos választás a hangosmese.
2025. Május 22.
gyerekek autóban

Kép: Getty Images

A mese nagyon fontos a gyerekek életében, rengeteg mindent tanulnak meg általa: fejleszti a szókincset, az érzelmi intelligenciát, a képzelőerőt, a kreativitást, a problémamegoldó képességet, kapaszkodót, vigaszt, nyújt, oldja a feszültséget, feltölt. Azt jól tudjuk, hogy a meseolvasás és/vagy a fejből mesélés sokkal jelentősebb és jobb hatással vannak a gyerekekre, mint a képernyőn látott mese. Vajon a hangosmese, hangoskönyv hol helyezkedik el ezek sorában?

Hangosmese: ezek az előnyei vannak

Ha csak arra gondolunk, hogy egy hosszú utazás során, amikor a szülő nem tud mesét olvasni milyen jó szolgálatot tehet a hangosmese, akkor egyértelmű, hogy azon túl, hogy lekötjük a gyereket, értékes tartalmat is kap és nem tölti az idejét képernyő előtt. Ebben az esetben biztosan remek megoldás. Szakértők szerint, bár a hangoskönyvek is jó hatással vannak a gyerek agyfejlődésére, össze sem hasonlíthatók a valódi papíralapú mesékkel, könyvekkel.

Dr. Anjali Ferguson klinikai szakpszichológus szerint minél korábban szoktatjuk a gyereket a rendszeres olvasáshoz, annál jobb: „A gyerekeknek már születésüktől kezdve hasznára válhat, ha felolvasnak nekik. Csökkentheti a stresszt, erősítheti a szülő-gyermek kapcsolatot, segít a gyerek korai nyelvi fejlődésében, és fejleszti a fonológiai feldolgozást, ami kritikus fontosságú a későbbi olvasási készségek szempontjából.”

A hangosmesék nagy előnye, hogy megmozgatják a gyerek képzeletét – hasonlóan a könyvekhez – megjelenítik a hallott történetet belső képként. A hangosmese is a beszélt nyelvre koncentrál, ráadásul a magyarul elérhető hangoskönyvek, történek száma szinte végtelen, a népmeséktől a kortársig tényleg szinte minden fellelhető, amelyeket kitűnő színészeink olvasnak fel. Különösen azoknak a gyerekeknek tesz jó szolgálatot a hangosmese, akiknek tanulási zavara van és/vagy nehezebben boldogulnak a szövegértéssel, valamint a látássérült gyerekeknek is óriási segítség lehet a tanulásban iskolás korban.

Szakértők szerint ugyan egyértelműen a hagyományos könyveket érdemes preferálni, időnként nagyon jó szolgálatot tehetnek a hangosmesék, -könyvek, főként azoknál a gyerekeknél, akiknek egyébként rendszeresen olvasnak a szüleik.