Kisgyerek

Mesék orrfújós napokra – Így segíthetnek a könyvek a gyógyulásban

A mesék és a bennük rejlő érzelmek gyógyírt jelenthetnek, hol a gyerekek lelkének, hol a testüknek is, segíthetnek megküzdeni félelmekkel vagy akár betegségekkel.
2022. Április 14.
Mesék orrfújós napokra - Így segíthetnek a könyvek a gyógyulásban (fotó: Getty Images)

A mesékről általánosságban beszélni nehéz, hiszen koronként, kultúránként, térben és időben is nagyon eltérőek. A kortárs mesék egyik népszerű típusába tartoznak azok a mesék, amelyek már címadásukkal is arra vállalkoznak, hogy valamely problémát vagy nehézséget járnak körbe, olyasmiket, amelyek a gyerekek valós életében, jelenében előfordulhatnak, pl. testvér érkezése, félelem az orvostól, bilizés, stb. Ebbe a kategóriába sorolhatjuk azokat a meséket is, amelyek betegségekre jelentenek gyógyírt.

Ezek a mesék általában könnyed, humoros hangvételűek, sokszor a betegséget megszemélyesítik, így hozva közelebb és egyben így bagatellizálják el a betegségeket. Mindenki fújja az orrát, ha náthás és a füle is sokaknak fáj, rosszkedvűek és nyűgösek is lehetünk – ha ezt egy könyvből olvassák fel nekünk, és más gyerekkel is megtörténik, akkor már nem is olyan nagy dolog. Itt van mindjárt Lupo, a farkas, akinek borzasztóan rossz a kedve, olyannyira, hogy színt akar váltani.

Mesék orrfújós napokra - Így segíthetnek a könyvek a gyógyulásban

Tóth Krisztina Orrfújós meséje sok humorral mesél a bacikról, takonyról, és a megbetegedés útjáról. A könyvet Timkó Bíbor illusztrálta, rajzai még érthetőbbé teszik, hogy mi is történik velünk, amikor megbetegszünk.

Mesék orrfújós napokra - Így segíthetnek a könyvek a gyógyulásban

Berg Judit Doktor Maszat c. könyvében Maszat köhög és megfázott, de nem hajlandó bevenni az orvosságot. De mi történik, amikor a víziló és a zsiráf is elkapják a náthát?

Mesék orrfújós napokra - Így segíthetnek a könyvek a gyógyulásban

A mese azonban nem csak a fentiek miatt gyógyír. A mese gondoskodás, odafigyelés, közös élmény, összebújás, lelassulás – ezek pedig mind, mind gyógyító erővel hatnak egy kisgyerekre.