Kisgyerek

Mindent a veszélyes anyagokról

Mivel fesd ki a baba szobáját? Milyen kozmetikumokat használhatsz? Mivel permetezhetsz, ha a babának is szánsz a gyümölcsből? Festheted a hajad terhesen? Egy kattintással megtudhatod!
2011. Június 23.

Az Ökotárs Alapítvány védnökségével elindult a környezet-egészségügyi információs portál, amelynek célja, hogy szakmailag megalapozott, hiteles és közérthető tájékoztatást nyújtson a környezetünkben (például építőanyagokban, bútorokban, ruházatban, élelmiszerekben) előforduló legveszélyesebb vegyi anyagokról – közölte az alapítvány.

A közlemény ismerteti: a honlap 42 olyan – javarészt jogszabályi korlátozások alá eső – kockázatos anyag infólapját tartalmazza, mint például a 2,4-D gyomirtó, a higany és a króm (nehézfémek), a dioxinok és a poliklórozott bifenilek. Az infólapokról megtudható, hogy az egyes anyagok mennyire kockázatosak, rákkeltők-e, károsítják-e génjeinket, szaporodási képességünket, hormonrendszerünket.

Valódi veszélyek

Egyre több adat támasztja alá, hogy a vegyi anyagok, vegyi szennyezések igen nagy mértékben felelősek az ember egészségének károsodásáért. A WHO 2011-es tanulmánya szerint a világon az összes megbetegedés 5,6 százaléka, míg a halálesetek 8,3 százaléka (évi 4,9 millió halálozás) hozható összefüggésbe a vegyi anyagokkal, szennyezésekkel. A halálozások 2 százalékát pedig közvetlenül a mezőgazdasági és ipari vegyi anyagok okozzák.

Az elmúlt években számos anyagról, például a műanyagokat lágyító ftalátokról bizonyosodott be, hogy hatásuk a hormonrendszerre hosszú távú egészségügyi kockázatot jelent. A ftalátok vagy a bútorokban, műszaki cikkekben jelen lévő, szintén a hormonrendszert megzavaró égésgátló anyagok a termékekből kijutva bekerülnek a lakás levegőjébe, porába, majd a szervezetünkbe. Mivel lassan bomlanak le, felhalmozódhatnak a szervezetben, sőt az anyák szennyezettségüket átadhatják magzataiknak.

A honlap bemutatja, hogy mely anyagokra jellemzők ezek a kockázatok, valamint hogy miként lehet elkerülni, kiváltani azokat. A nemzetközi egyezményeket és jogszabályokat, a témában illetékes hazai és külföldi szervezeteket bemutató háttéranyagok, valamint a fogalmakat megmagyarázó kislexikon segíti a tájékozódást és az értelmezést. A honlapon lehetőség van kérdések feltevésére is, amelyekre a projektben részt vevő szakértők adnak választ.

A projekt résztvevői a következő hónapokban újabb, közérdeklődésre számot tartó vegyi anyagok infólapjainak elkészítését tervezik, és várják közreműködők, önkéntesek, szakértők részvételét is. A www.kockazatos.hu létrehozását a Környezet és Energia Operatív program „A fenntartható életmódot és ehhez kapcsolódó viselkedésmintákat ösztönző kampányok” pályázata támogatta – közölte az Ökotárs Alapítvány.

Forrás: MTI